Anakart soketi bozuldu mu?

umutok96

Femtopat
Daha fazla  
İşlemci
R5 5500
Merhaba arkadaşlar. Ben kısa bir süre önce işlemcimin termal macununu değiştirmeye kalktım islemcim AMD olduğu için stock fanını kaydırarak çıkarttım ve termal macunu sürdükten sonra stock fanı geri taktım ve sistemi geri açtım fakat anakartta CPU ışığı yanıyordu. Normalde PC açıldığında o ışıklar sırasıyla yanardı yani sistem bileşenleri kontrol ederdi fakat işlemcide kaldı yeni işlemci alacağım çünkü öncekinin pinini açılmadıktan 2 saat sonra yamulttum aptal gibi ve yenisini alacağım fakat acaba diyorum. Anakarttaki CPU soketinde bir sorun mu oldu? İşlemcide bir şey yoktu. Çünkü ne pinler yamuktu ne de sokete termal macun girmişti acaba? Sürükleyeyim derken filan mı yamuldu da ben kör gözümle görmedim?

Anladığım kadarıyla işlemciyi soketten hiç çıkartmadın. Stok fanı sağa sola kaydırarak çıkarttın, macunu sürdün, geri taktın doğru mu? hafif bir oynama olmuşsa Anakart uyarı vermiştir.
1- BIOS pilini çıkartıp 3-5 sn bekleyip tekrar takıp çalıştırabilirsin.
2- (BIOS pili takılıyken) Madde 1 olmazsa bunu denersin.) Anakartta BIOS'u manuel sıfırlamak için 2 Pin CMOS olur tornavida ucuyla ikisine aynı anda değdirirsen yine sıfırlanır.
3- İşlemciyi tekrar çıkartıp iyice oturduğundan emin olup çalıştırabilirsin. Soğutucuyu montajlamana gerek yok işlemciye temas etsin yeter görüntü alırsan kapatırsın PC'yi.
Anakarta veya işlemciyi taktığın sokete macun bulaşmış mı bir kontrol et.

Anladığım kadarıyla işlemciyi soketten hiç çıkartmadın. Stok fanı sağa sola kaydırarak çıkarttın, macunu sürdün, geri taktın doğru mu? Hafif bir oynama olmuşsa Anakart uyarı vermiştir.
1- BIOS pilini çıkartıp 3-5 sn bekleyip tekrar takıp çalıştırabilirsin.
2- (BIOS pili takılıyken) Madde 1 olmazsa bunu denersin.) Anakartta BIOS'u manuel sıfırlamak için 2 Pin CMOS olur tornavida ucuyla ikisine aynı anda değdirirsen yine sıfırlanır.
3- İşlemciyi tekrar çıkartıp iyice oturduğundan emin olup çalıştırabilirsin. Soğutucuyu montajlamana gerek yok işlemciye temas etsin yeter görüntü alırsan kapatırsın PC'yi.
Anakarta veya işlemciyi taktığın sokete macun bulaşmış mı bir kontrol et.

Kusura bakmayın gece geç saatte konuyu açtığım için uyumuşum. CPU soketinden kilitleme kolunu belirli bir hizaya getirdiğimde soketteki pinler çok rahat görünüyordu

Geri
Yukarı