Anakart Türleri: ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Anakart-Turleri-ATX-Micro-ATX-ve-Mini-ITX-Nedir.jpg

Diğer pek çok bileşen gibi anakartlar da farklı form faktörlerine sahiptir. Anakartlar da bunlardan bir tanesi. ATX, Micro-ATX veya Mini-ITX gibi farklı boyutlarda satışa sunulan anakartların hepsi de temelde aynı işlevlere sahip. Ancak sunulan ekstra özelliklerle birlikte aradaki fiyat farkı inanılmaz derecede açılabiliyor. Burada önemli olan ise ne istediğimiz bilmemiz. Anakart Standartları Anakart satın alırken […]

Devamı: Anakart Türleri: ATX, MicroATX ve Mini-ITX Nedir?
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Aynı fonksiyonu hem küçük hem büyük yüzey alanında yapabiliyorsan, büyüğün ne anlamı var?
Temel performans olarak aynı değerleri verebiliyorlar. Anakart büyüdükçe genişletme yuvaları, RAM slotları, USB girişleri, ekstra girişler ve adetleri oluyor. Herkesin sadece 2-3 USB ve 1 PCI-Ex. slotuna ihtiyacı olmayabiliyor. Ve tabi anakart büyüdükçe VRM soğutucuları olup daha gelişmiş pasif soğutmalar olabiliyor ve faz sayıları artabiliyor. Bu da O.C. kabiliyetini arttıran unsurlar.

Temel performans olarak aynı değerleri verebiliyorlar. Anakart büyüdükçe genişletme yuvaları, RAM slotları, USB girişleri, ekstra girişler ve adetleri oluyor. Herkesin sadece 2-3 USB ve 1 PCI-Ex. slotuna ihtiyacı olmayabiliyor. Ve tabi anakart büyüdükçe VRM soğutucuları olup daha gelişmiş pasif soğutmalar olabiliyor ve faz sayıları artabiliyor. Bu da O.C. kabiliyetini arttıran unsurlar.
O anakart kalitesine göre de değişir. Nice küçük yapılı yüksek seviye anakartlar var ki OC gücü, port kapasitesi gibi hususlarda standartları fazlasıyla sağlıyor. En baş ASUS ROG serisi sayılabilir.

O anakart kalitesine göre de değişir. Nice küçük yapılı yüksek seviye anakartlar var ki OC gücü, port kapasitesi gibi hususlarda standartları fazlasıyla sağlıyor. En baş ASUS ROG serisi sayılabilir.
Evet zaten yazarken "olabilir" gibi ifadeler kullandım. Kesinlikle büyükleri daha kabiliyetli demedim.

Küçülme mümkün ise dediğiniz gibi, büyük parça aşkı nereden geliyor anlamıyorum. Mobilite - minimalist tasarım öncelik olmalı bence.

Aynı fonksiyonu hem küçük hem büyük yüzey alanında yapabiliyorsan, büyüğün ne anlamı var?
Form factor kasaların içine limitli donanım sığabiliyor. Önceki nesilden örnek verirsem MSI GeForce RTX 3060Ti Aero ITX kart form factor küçük bir kasanın içine sığar.

Untitled.jpg

Bunun dışında normal boyutu çok uzun/kalın olmayan ekran kartları da sığdırılabilir. Ama özellikle Mini ITX anakartların sunmuş olduğu avantaj bir çok donanım parçasını küçücük bir kasa içerisine sığdırabilmek. Bir zamanlar ben de form factor toplamayı düşünüyordum ama mid-tower kasada buldum kendimi çünkü sistem parçalarım form factor kasa içerisine sığmıyor.

Geri
Yukarı