Anakart üzerindeki işlemci soketi nasıl temizlenir?

Boromir

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar dün Intel işlemcime termal macun uyguladıktan sonra bilgisayarımı başlattım ve sistem kendini normalinden çok uzun bir sürede Boot etti. İşlemi yanlış yaptığımı düşündüm ve fanı kaldırıp tekrar açtım.

Bu sırada da anakart üzerindeki pinlerin ortasında gri bir leke -muhtemelen termal macun- olduğunu fark ettim. İğneyle çok hafif temizlemeye çalıştım fakat pinlere zarar verebileceğimden çok oynamadım.

İnternette araştırdığım kadarıyla kontak sprey veya izopropil alkol ile temizlenebileceği yazıyordu. Anakarta sıvı temas ettirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar, neler yapabiliriz?

Bu arada MSI B150 PRO-VDH anakarta sahibim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İzopropil alkol kullanarak temizleyebilirsiniz ama temizlerken pinleri yamutlamamaya dikkat edin.Eğer yamultursanız tamiri çok zor.

Sizin dediğiniz devreye anakart arkası içindir, işlemci yuvasına kesinlikle o işlemi uygulamayınız. termal macun donmuştur zaten o durum etkileyeceğini sanmıyorum. İşlemci fanını iyi oturtturun. iğne ile dikkatlice alabilirsiniz sıvı temizleme risk.

Sizin dediğiniz devreye anakart arkası içindir, işlemci yuvasına kesinlikle o işlemi uygulamayınız. termal macun donmuştur zaten o durum etkileyeceğini sanmıyorum. İşlemci fanını iyi oturtturun.
Neden hocam alkol elektriği iletmeyecektir. Zaten çok çabuk uçar. Macunu temizlerken onu kullanıyoruz orda kurumuş olsa bile temizlemesine yardımcı olacaktır.

Kontak spreyi istediğiniz kadar sıkabilirsiniz anakarta her hangi bir zararı olmayacaktır fakat macunu temizleyebilirliğinden emin olamadım. İlla ki spreyden sonra da manuel olarak müdahale etmek gerekecektir.

Neden hocam alkol elektriği iletmeyecektir. Zaten çok çabuk uçar. Macunu temizlerken onu kullanıyoruz orda kurumuş olsa bile temizlemesine yardımcı olacaktır.
Biliyorum hocam haklısınız ama, kendisi kullanıcı sonuçta, illa o şekilde bir temizleme olacaksa her hangi bir bilgisayarcı araciliği ile yapılması daha uygundur. Ayrıca termal macun fazla değilse, kürdan veya iğne ilede alabilir yumşak zaten.

Biliyorum hocam haklısınız ama, kendisi kullanıcı sonuçta, illa o şekilde bir temizleme olacaksa her hangi bir bilgisayarcı araciliği ile yapılması daha uygundur. Ayrıca termal macun fazla değilse, kürdan veya iğne ilede alabilir yumşak zaten.
Hocam sizin oralarda nasıl bilmiyorum ama Eskişehir'de bir tane doğru bilgisayarcı bulamadım. Hepsi insanları kandırıp iyi para alma derdinde. Gittiği adamın bu ölmüş kardeşim ben sana şu kadar para veririm diyeceğini bile düşünürüm ben.

Yumuşak fırçayla aralarından yavaşça geçsem çıkabilir ama şu an donmuş gibi duruyor.
Hocam sizin oralarda nasıl bilmiyorum ama Eskişehir'de bir tane doğru bilgisayarcı bulamadım. Hepsi insanları kandırıp iyi para alma derdinde. Gittiği adamın bu ölmüş kardeşim ben sana şu kadar para veririm diyeceğini bile düşünürüm ben.
Hayır bilgisayarımı herhangi birine götürmem. Güvenilmez çünkü.

Geri
Yukarı