Anakart Üzerindeki Ses Çıkışları

• Konuyu başlatan Kimliksiz_Genç
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 28B
K

Kimliksiz_Genç

Ziyaretçi
Arkadaşlar, M5A97 R2.0 anakart kullanıyorum. Anakart'ın arkadasında 6 adet ses çıkışı var. Benim de 5+1 ses sistem'im var. Acaba bu ses sistemi'nden iyi performans almak için yeşil çıkış'a taktım. Sizce doğru olanı mı yaptım. Diğer ses çıkışları ne işe yarıyor ? Daha doğrusu hepsi ne işe yarıyor. Bir ses sistem'i için hangisine takmamız daha mantıklı olur ?

Sadece yeşil olan stereo ses çıkışıdır (2+1). Ses sistemin 5+1 ise kablo çıkışlarında yeşil-siyah-pembe oluyor genelde o soketleride bilgisayarın arkasına takıp Windows'tan ayarı 5+1 yapıp ona göre tüm kolonlardan ses çıkışını ayarlamalısın.

Normalde 5+1'lerde 3 tane çıkış kablosu olur. Bendeki 5+1 Logitech ses sisteminde 3 tane çıkış kablosu var. Tek çıkış olduğu için Windows ses ayarlarından hoparlör çıkışını stereodan 5+1 yapman gerekli, ve ayar yapman gerekli. Şu an bilgisayar başında değilim işe gidiyorum, olsaydım sana bağlanır ayarını yapabilirdim :(

O kablo dönüştürücü kablosudur, 5+1 sistemi 2+1 sisteme çevirir. RCA çevirici de gelmiştir onun yanında.

Sen şu ses sisteminin marka ve modelini yaz, resimler aracılığı ile anlatayım. Arkadaşın da dediği gibi 3 adet farklı renklerde jack kablosu olmalı.

4440-1BUYUK.jpg

Ürün bu. Platoon PL-4440. Ben üsteki kablo sayesinde bilgisayar'da kullanıyorum. Dediğiniz 3 jacklı kablo'yu halen anlamadım. Sizde bir resim atarmısınız.

Valla ne bir unbox videosu nede resim bulamadım :D Pek bilindik bir ses sistemi değil.
Ses sisteminizin kablolarını bir resim aracılığı ile iletebilir misin bize ? Subwofer veya sağ ön uydunun arkasından geliyor olması gerek bahsettiğim kablo.

Bak mesela benim ses sistemimden anlatayım sana.

tcjOPPi.jpg

Yeşil, siyah ve pembe renkteki 3 adet 3,5 mm jack kablosunu görüyorsun. Bunları direkt olarak anakartın arkasında bulunan ses girişlerine takarsan.

images

Ve Control Panelinden 5+1'i seçip uyduların konumunu ayarlarsan.

z7k1S5V.jpg

Ve daha sonra 5+1 formatındaki bir veriyi çalıştırırsan, 5+1 ses almış olursun.
Yani 5+1 olarak taktığın bir sistemde mp3 dinlersen tüm uydulardan yani kolonlardan ses kalamazsın. 5+1 formatındaki bir veri olması gerekir.

Yok ben 2+1 takılmak istiyorum ancak tüm kolonlardan ses gelsin diyorsan aşağıdaki resimdeki gibi bir dönüştürücü alacaksın.
Bu dönüştürücü görmüş olduğun gibi 3 ader jack girişini 2 adet RCA çıkışına çeviriyor. Ve sen de bir ucunda 2 adet RCA diğer ucunda 1 adet jack olan kabloyu dönüştürücüye takıyorsun.
En uçtaki jack girişini de anakartın arkasındaki yeşil deliğe takıyorsun. Bu kadar basit.

2+1 formatında ancak tüm kolonlardan ses gelerek şarkı dinlemek istiyorsan aşağıdaki resimdeki gibi yapman gerekli.

tcjOPPi.jpg

Senin ses sistemindeki kablolar farklı ise paylaş benimle. Her türlü yardımcı oluruz. Resim çekerek yaparsan çok daha anlaşılır olur.

Nasıl desem, yukarıda vermiş olduğum kablo gibi düşün. İki çıkış var, beyaz ve kırmızı olmak üzere. Bende onlara takıyorum.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı