Anakart USB 3.0 güç girişinin plastik yuvası yerinden çıktı

BerkinF

Femtopat
Bilgisayarımın kasasında kablolar yerinde değildi ve ben de YouTube'da gördüğüm bilgisayarların içinin çok derli toplu olduğunu görünce ben neden kendi bilgisayarıma yapmıyorum dedim, bir de benim bilgisayarımın soğutma performansı kötü olduğundan dolayı kapağını kullanmıyorum malum ekran kartı RX580 çok ısınıyor. Neyse işte sonra ben dedim kabloları sökeyim, her şey çok güzel gidiyordu ve daha sonra USB 3.0 sökerken gelmedi ben de hafif güç uyguladım ve kabloyla birlikte çıktı, babam bu konularda çok tecrübeli ama ona söylersem bana biraz kızabilir. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    148,4 KB · Görüntüleme: 82
  • image.jpg
    image.jpg
    182,7 KB · Görüntüleme: 106
Bilgisayarımın kasasında kablolar yerinde değildi ve ben de YouTube'da gördüğüm bilgisayarların içinin çok derli toplu olduğunu görünce ben neden kendi bilgisayarıma yapmıyorum dedim, bir de benim bilgisayarımın soğutma performansı kötü olduğundan dolayı kapağını kullanmıyorum malum ekran kartı RX580 çok ısınıyor. Neyse işte sonra ben dedim kabloları sökeyim, her şey çok güzel gidiyordu ve daha sonra USB 3.0 sökerken gelmedi ben de hafif güç uyguladım ve kabloyla birlikte çıktı, babam bu konularda çok tecrübeli ama ona söylersem bana biraz kızabilir. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Aynısı eski bilgisayarımda da olmuştu, zaten o parçanın tek olayı sabit durması için. Yani geri taktığınız zaman da hiçbir sorun olmayacktır.

Gördüğüm kadarıyla kopan pin yok. Eğik olan varsa düzelt ve plastiksiz kabloyu tak. Eskisi gibi tutmayacaktır ama işlevinde sorun çıkmayacaktır. Maalesef tamiri için pinlerin sökülüp yeni soket takılması lazım.

Bükülürse falan ondan korkuyorum birde delikler ince
Düzenleme yaparken pinleri zorlamayacak şekilde tak durduk yere zaten birşey olmaz

Geri bastırıp takamazmıyız
Takabilirsin tabii plastikte pin olmayan bir nokta var aynı şekilde anakartta olmayan yer var onları denk getirerek takabilirsin. ancak tüm pinlerin yuvasına girdiğinden emin ol çünkü bir tanesi bile girmediğinde uygulayacağın basınçla pin yamulur ve düzeltmesi falan derken uğraştırır

Düzenleme yaparken pinleri zorlamayacak şekilde tak durduk yere zaten birşey olmaz
Tamamdır peki bu plastik kabloyu takarken yamulmasın diye değilmi

Takabilirsin tabii plastikte pin olmayan bir nokta var aynı şekilde anakartta olmayan yer var onları denk getirerek takabilirsin. ancak tüm pinlerin yuvasına girdiğinden emin ol çünkü bir tanesi bile girmediğinde uygulayacağın basınçla pin yamulur ve düzeltmesi falan derken uğraştırır
Tamam deneyeceğim

Tamamdır peki bu plastik kabloyu takarken yamulmasın diye değilmi
Evet, kabloyu gerecek bir hamle yaptığınızda pinlere baskı uygulamak yerine plastik üzerinden anakarta baskı uygulamanızı sağlar bu sayede pinlerin kopmasını önler. Tavsiyem bundan sonra kablo sökerken anakart kısmındaki soketi tutup öyle kabloyu çekmeniz olacaktır.
Çözüm olarak işaretlerseniz çok mutlu olurum :)

Evet, kabloyu gerecek bir hamle yaptığınızda pinlere baskı uygulamak yerine plastik üzerinden anakarta baskı uygulamanızı sağlar bu sayede pinlerin kopmasını önler. Tavsiyem bundan sonra kablo sökerken anakart kısmındaki soketi tutup öyle kabloyu çekmeniz olacaktır.
Çözüm olarak işaretlerseniz çok mutlu olurum :)

Pinler çok az yamuldular direk kabloyu takacağım.

Pinler çok az yamuldular direk kabloyu takacağım

Kablo direk takıldıda eski anakartlarda bu bölümde plastik var mıydı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Pinler çok az yamuldular direk kabloyu takacağım.

Kablo direk takıldıda eski anakartlarda bu bölümde plastik var mıydı?
USB 3.0 ise evet var fakat USB 2.0 ve bazı kasa kabloları(güç düğmesi, reset, ışık vb.) şu an hâlâ istemeyerek yaptığınız şekilde takılıyor :) Çalışıyorsa aynen kullanmaya devam edebilirsiniz iyi günler dilerim.

Geri
Yukarı