Anakart USB'lerde yetersiz güç

Actv2

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Ripjaws 8x2 (16)GB 2400MHz DDR4
SSD veya HDD modeli
Acer SSD FA100 2TB, SanDisk SSD PLUS 120 GB
Merhaba, herkese iyi sosyaller. Öncelikle şunu belirteyim, benzeri birçok konu açılmış ve hepsini okudum ancak sorunumu çözmedi.
Aorus Gaming 3 B360M anakartım var ve takılı usblerimin listesi şu şekilde;
  • 1X klavye (Gamepower Ogre red Switch mekanik)
  • 1X fare (Razer Basilisk v2)
  • 1X USB mikrofon (Midex MX-1010)
  • 1X Ugreen USB ses kartı (Gamenote H2002D kulaklık takılı)
  • 1X Everest webcam (kullanmadığımda çıkarıyorum)

sorunum tam olarak şu;

Özet:

USB'den bağladığım klavye, fare hariç bütün ekipmanlar sorunlu çalışıyor. Klavye, farenin de düzgün çalıştığından şüpheliyim.

ayrıntılı:
Özellikle mikrofon ve kulaklığın bu durumdan çok etkilendiğini düşünüyorum mikrofondaki parazit oranı artıyor güç yetersiz olduğu için.
Yeniden başlattığımda kulaklığımdan yoğun bir cızırtı geliyor ve bu cızırtı bazen kendiliğinden gidiyor, bazen de tak çıkar yapana kadar devam ediyor. Kulaklığım USB girişli değil direkt anakarttaki ses girişine takarsam açılış cızırtısı gelmiyor ama bu kez de arkada sürekli minik bir cızırtı oluyor.
USB ses kartı takılıyken bilgisayarı uyku moduna alamıyorum kapanır kapanmaz geri açılıyor. İlk aldığımda böyle değildi zamanla oldu.
Mikrofon sesini Windows'tan tamamen kapatsam bile USB'den dolayı sabit bir parazit devam ediyor.
Kamerayı USB çoğaltıcıya taktığım zaman görüntü vermiyor ya da kırmızı tonlu bir görüntü çıkıyor. Anakartın kendine taktığım zaman çalışıyor ama arada görüntü titreyip yok oluyor, ardından geri geliyor(bazen gelmiyor).

çözüm için denediklerim;
Chipset güncellemesi, BIOS güncellemesi yaptım. Hepsi anakartın sitesindeki son sürümlerle güncel. Harici adaptörlü bir USB çoğaltıcı kullanmayı denedim ancak sorunu bir miktar çözse de tamamen ortadan kaldırmadı. Hatta USB çoğaltıcının tersi yönde anakarta da güç verdiğini fark ettiğim için tekrar söktüm (kasanın fişini çeksem bile ekran kartı ışığı Ethernet ışığı yanmaya devam ediyordu büyük bir problem doğurabileceğini düşündüm.)
BIOS'tan erp ayarını aktif/pasif yaptım bir şey değişmedi. Bilgisayar kapalıyken USB'lere güç vermeye devam ediyor.
Güç kaynağımın yetersiz ya da sorunlu olduğundan şüpheleniyorum. 500W 80+ bir güç kaynağım var ve markasını bilmiyorum. Sökmesi biraz meşakkatli bir yerde olduğu için gerçekten lazımsa eğer söküp yazarım.
Diğer donanım özelliklerim;

1663311887458.png

Yok mu bu sorundan anlayan biri?

Son düzenleyen: Moderatör:
USB güç seçeneklerini değiştirip deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

USB güç seçeneklerini değiştirip deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Maalesef hocam o kadar basit bir işlem değil yine de teşekkürler. Bunu ve benzerlerini defalarca denedim işe yaramadı. Ayrıca 2 tane Windows var zaten eğer Windows ile ilgili bir sorun olsa en azından birinde yaşamazdım.
Ek olarak şimdi şöyle bir olay fark ettim bilgisayar uyku modundayken kahve makinemi bilgisayarın bağlı olduğu prize takarsam kendiliğinden uyanıyor. Defalarca kontrol ettim ne fare ne de klavyeye dokunmuyorum.
Sorun PSU'da mı? Hiç normal gelmiyor çünkü bu davranışlar.

PSU olduğunu sanmıyorum. Bazı mATX anakartlarda olabiliyor.

Ekran kartı modeli neydi? Bir de PSU'nun tam modeli nedir? Kasayı açıp bakabilirsiniz.

Bence para harcamadan önce farklı bir prizde veya binada deneyin evin veya binanın elektrik tesisatında problem olabilir. Her şeyi denemişsiniz geriye PSU ve elektrik tesisatı kalmış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı modeli neydi? Bir de PSU'nun tam modeli nedir? Kasayı açıp bakabilirsiniz.

ASUS GTX 1060 Dual 6 GB.
Güç kaynağı için de markası görünmese de şöyle bir resim alabildim.

8a6c9deb-202a-4c12-ab99-a458d86fb4a4.jpg

Buradan çıkardığım kadarıyla güç kaynağım Cooler Master MASTERWATT LITE 600W kasanın içinde gelen orijinal güç kaynağıymış. Kasam da COOLER MASTER MASTERBOX LITE 5

Bence para harcamadan önce farklı bir prizde veya binada deneyin evin veya binanın elektrik tesisatında problem olabilir. Her şeyi denemişsiniz geriye PSU ve elektrik tesisatı kalmış.
Bilgisayarı aldığımdan beri 2 farklı evde kullandım. Hatta eski evimde sanırsam elektrik alt yapısı sorunlu olduğu için kasada kaçak bile vardı. Arka tarafına dokununca gıdıklıyordu. Kendim manuel topraklamayla kasadan bir vidaya bağladığım kabloyu duvara çiviyle çakarak çözmüştüm.
Şu anki evde kaçak yok ama gariban bilgisayarımın çilesi bu evde de bitmedi. Bir sürü farklı prize bağlasam da kendi üçlüsü dışında hiç bir üçlüye takmadım bunu değiştirip bir denerim teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı