Anakart ve ekran kartı değişimi sonrası CPU anlık ısınıyor ve fanlar gürültü yapıyor

Flakel

Hectopat
Arkadaşlar daha önce MSI B450M Pro VDH Plus anakartına ve RX 590 ekran kartına sahiptim. Geçen hafta NVIDIA 2060 12 GB modeli ve B450M k-ıı ASUS anakart aldım. Önceki sistemimde fan sorunum yoktu, seslerini duymazdım bile. Fakat yeni parçalarımla beraber işlemcim anlık olarak 10 derece artıp geri iniyor ve bu sırada egzoz fanıyla işlemcinin fanı yüksek hıza çıkıp sonra yavaşça geri düşüyor ve bu ses beni çok rahatsız etmeye başladı. Önceki parçalarla böyle bir sorunum yoktu çünkü. Biraz araştırdım Core Performance Boost kapatılınca düzeliyor denmiş fakat ben 2060'ı bu işlemciyle zar zor besliyorum o yüzden kapatmam mantıklı olmaz. Bunun sebebi nedir sizce ve neden yeni parçalarla bu sorun olmaya başladı? İşlemci aynı işlemci, fan aynı fan. Acaba MSI'da Core Performance Boost stok ayar olarak kapalı mıydı o yüzden mi bu sorunu yaşamıyordum sizce? MSI kullanan birisi bu bilgiyi verebilir mi acaba? MSI anakartlarda Core Performance Boost kapalı mı oluyor default ayarlarda?
Ayrıca işlemci sıcaklığı 48'den 58'e çıkıyor ve sonra tekrar 5-6 saniye içinde 48'e geri düşüyor. Bu sırada da fanlar hızlanıp yavaşlıyor ve gürültü oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS da CPU game boost ayarı OFF mu? Ek olarak termal macun ve işlemci fanı düzgün takıldığına emin misin?

Macunu yenile Eğer olmazsa temizle PC si

Artı -1 Eksi

Aynı anakartı aktif olarak kullanıyorum. Daha önce de hala elimde olan MSI A320 anakartı kulllanıyordum ve stok BIOS ayarlarında CPB açıktı varsayılan olarak. Şu anki ASUS B450 de ben de bu sorunu yaşıyorum. Ancak ben fanlarımı hep Full devirde çalıştırdığım için sorun yaşamıyorum. Ben CPB açık ya da kapalı ikisini de denedim. Ancak sıcaklık sıçramaları yine oldu B450 anakartta. Benimce sinirimi bozmuyor değil açıkçası.

Termal macun ne durumda?
Anakart değişirken muhtemelen fanı ve işlemciyi ayırmışsınızdır. Bu durumda tekrar termal macun uygulamanız gerekir.
Eğer uyguladıysanız diğer ihtimallere bakın. İlk adım termal macun olsun.

Macunu yenile Eğer olmazsa temizle PC si
İkisini de yaptım zaten durum aynı
BIOS da CPU game boost ayarı OFF mu? Ek olarak termal macun ve işlemci fanı düzgün takıldığına emin misin?
Ayar off değil fakat kapatmayı deneyeceğim bugün. Macun ve işlemci fanını düzgün taktığıma eminim.
Olacak şey değil yani Asus tavsiye etti tüm çevrem milyon tane sorun çıktı başıma. MSI'dan vazgeçmem ana kartta artık.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…