Ekran kartı değişimi sonrası "CPU over temperature error!" hatası

omerymsn

Femtopat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar,

Şu anki kullanmış olduğum sistemde ekran kartı değiştirdim, 1660 Super yerine RX 580 taktım. Güncellemelerini vs yaptım ve oyuna girdim ama birdenbire kendini kilitledi ve ben de yeniden başlattım. Kendini BIOS sistemine aktardı ve "CPU over temperature" hatası verdi, ben de çok oralı olmadım ve yeniden başlattım. Sonrasında yine kendini kilitledii bu sefer CPU hatası vermedi CBÜ'nun nedeni ne olabilir? Araştırdım, işlemci ile alakalı diyorlardı ancak önceki ekran kartında böyle bir sorun yaşamadım, o yüzden işlemci ile bağlantısı olduğunu cok düşünmüyorum. Sıcaklığı artıyor ekran kartının o yüzden mi kendini kitliyor acaba? Son olarak da AMD ayarlarından solda ki ayarlardan bir şey yapmama gerek var mı ekran kartı performansı için?

İşlemci bu ekran kartını taktığımda daha çok ısınmaya başladı değerleri atıyorum buraya.

Dosya Ekleri

• boşta.JPG
    boşta.JPG
    48,6 KB · Görüntüleme: 19
  • boşta.JPG
    boşta.JPG
    48,6 KB · Görüntüleme: 21
Herkese iyi akşamlar,

Şu anki kullanmış olduğum sistemde ekran kartı değiştirdim, 1660 Super yerine RX 580 taktım. Güncellemelerini vs yaptım ve oyuna girdim ama birdenbire kendini kilitledi ve ben de yeniden başlattım. Kendini BIOS sistemine aktardı ve "CPU over temperature" hatası verdi, ben de çok oralı olmadım ve yeniden başlattım. Sonrasında yine kendini kilitledii bu sefer CPU hatası vermedi CBÜ'nun nedeni ne olabilir? Araştırdım, işlemci ile alakalı diyorlardı ancak önceki ekran kartında böyle bir sorun yaşamadım, o yüzden işlemci ile bağlantısı olduğunu cok düşünmüyorum. Sıcaklığı artıyor ekran kartının o yüzden mi kendini kitliyor acaba? Son olarak da AMD ayarlarından solda ki ayarlardan bir şey yapmama gerek var mı ekran kartı performansı için?

İşlemci bu ekran kartını taktığımda daha çok ısınmaya başladı değerleri atıyorum buraya.
İşlemcin çok ısındığı için sistem kendini kapatıyor. Termal macun değiştirin.

Muhtemelen sıcaklık yüzünden oyunda işlemcinin sıcakık değerleri kaç? İyi bir hava soğutma ve güzel bir macun değişimi gerekebilir.
85e kadar çıkıyor
benim anlamadığım nokta şu 1660 super ekran kartı kullanırken bu şekilde olmuyordu acaba bu ekran kartı çok güç tükketiği için mi işlemciyi yoruyor

Cpu over temperature işlemcinin çok ısındığı için bilgisayarın kilitlendiğini söylüyor yani işlemci sıcaklığı oyun içinde 95 veya daha üstü derecelere çıktığında olur. Sebepleri daha yüksek işlemci kullanımı olduğundan sıcaklıklar daha artmış olabilir veya ekran kartının sıcak havası yüzünden de sıcaklıklar daha artmış olabilir yada başka şeyler de olabilir. Çözüm yöntemi olarak ilk macun değiştirin sorun çözülmezse en etkili ve kesin çözüm yeni cpu soğutucu almaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı