Anakart ve RAM Uyuşmazlığı

alhasoglu

Centipat
Merhaba. 2. Bir RAM almak istiyorum. Öncellikle alacagım RAM XPG D10 3000MHz RAM (+3200)'e çıkabiliyor yalnız bir sorum olacak. Bu RAM'in bir tanesi ben de var ama 3000 MHz kullanamıyorum hız aşırtma yapmam gerek XMP'yi açarak 3200'e çıkartabilir miyim? Anakartım ASRock A320M bu anakart OC desteklemiyor fakat RAM'i 3200'e çıkarabilecegim yazıyor. RAM'leri 3200'e çıkarsam anakartta herhangi bir problem yaşatır mı? İşlemci AMD Ryzen 2300X teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınız XMP ile 3200 MHz'e kadar destekliyorsa hız aşırtma yapabilirsiniz. Mevcut ve alacağınız RAM 3000 MHz ise 3000 MHz hızlarına çıkarın ve o şekilde kullanın. RAM'in belirtilenden fazla değerlere çıkarılması sorun çıkarabilir. Anakartınızda 3200 MHz'e kadar çıkarılabildiği yazıyor ise bu OC yani XMP ile mümkündür. Yani mevcut RAM'inizin aynısından bir adet daha alın ve 3000 MHz değerlerinde dual channel olarak kullanın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı