Anakart yanarsa başka parçaya zarar verir mi?

Yağız Talha

Femtopat
Daha fazla  
Birkaç ay önce RAM takarken dalgınlıkla RAM'i ters takmıştım. Power tuşuna basınca da işte olay burada başladı, anakarttan yanık kokusu geldi. Ben de hemen kapattım, sonra açmaya çalıştığımda pervaneler döndü. Hiçbir ışık yanmadı ve ekranda da görüntü yoktu, biligayarıya götürdüm anakart değişmesi lazım. Eski olduğu için elimde yok dedi, ben de anakarttan buldum. Hatta yarın alacağım, adamla anlaştım ama ya başka parçalarda arza varsa RAM'de falan ama biligayarda RAM vardı ben başka RAM takmaya çalıştım. Yani başka slottan yandı, öteki tam da başka slottaydı ona zarar gelmiş midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektronikte bir devre elemanının yanması diğer elemanların da zarar görmesine neden olabiliyor. Buradan sadece tahmin yürütebiliriz, tamamen şans işi.

Birkaç ay önce RAM takarken dalgınlıkla RAM'i ters takmıştım. Power tuşuna basınca da işte olay burada başladı, anakarttan yanık kokusu geldi. Ben de hemen kapattım, sonra açmaya çalıştığımda pervaneler döndü. Hiçbir ışık yanmadı ve ekranda da görüntü yoktu, biligayarıya götürdüm anakart değişmesi lazım. Eski olduğu için elimde yok dedi, ben de anakarttan buldum. Hatta yarın alacağım, adamla anlaştım ama ya başka parçalarda arza varsa RAM'de falan ama biligayarda RAM vardı ben başka RAM takmaya çalıştım. Yani başka slottan yandı, öteki tam da başka slottaydı ona zarar gelmiş midir?
Sizin RAM'i ters taktığınız durumda taktığınız RAM zarar görmüş olabilir. Ama slottaki RAM'e bir şey olacağını düşünmüyorum ama olma ihtimali yok değil. Yeni anakartınıza takmadan önce herhangi bir bilgisayarcıdan ücreti mukabilinde test ettirebilirsiniz içiniz rahat etmiyor ise.

Elektronik işi şans işidir eğer sigorta koruması olmayan kötü kondansatör ve güç yollu pcb li cihazlarınız varsa ALLAH korusun ama diğer cihazlarada zarar sıçramış olabilir.

Geri
Yukarı