Anakarta çok fazla bütçe ayırmak mantıklı mı ?

Luck Star

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Elektronik Haberleşme Mühendisi
Arkadaşlar hep aklımda olan bir konu var. Anakartın çok pahalı olan modellerinin bulunması olayı.

İşin basit tarafı yani FPS tarafına bakacak olursak çeşitli testlerde 400 liralık anakart ile 1500 liralık anakart kıyaslanıyor ve FPS farkı hiç olmuyor. Bu işin basit tarafıydı.

Şimdi merak ettiğim kısım Ram ve Overclock meselesine geliyor.
İşlemci olarak i7 6700K son nesil bir işlemciyi baz alırsak bu işlemci 2133Mhz Ram hızı destekliyor.
Peki bu böyleyken insanlar neden i7 gibi bir işlemci için 2600-3000 Mhz gibi yüksek hızlarda Ram ve Anakart satın alıyor merak ediyorum. Ramler yüksek hızda çıktığına göre illa ki destekleyen işlemciler ve anakartlı sistemler mecvuttur ancak normal ev/profosyonel oyun bilgisayarları için aklımda böyle bir soru işareti var.

Overclock için aklımda basit bir cevap var. Parçaların kaliteli olması ve çeşitli fonksiyonları desteklemesi. Ancak şu Ram olayında halen kesin bir cevap bulabilmiş değilim. Eğer sırf Ram için bu fark var ise Overclock yapmayacak biri için aşağıda vereceğim linkteki anakartların kullanılmasına gerek var mıdır sizce ?

Edit: Unutmadan ekleyeyim fiyata bir etken de sli desteğidir. Ama halen ram konusu kafamı karıştırıyor.

Asus MAXIMUS VIII HERO Intel Z170 3800MHz(OC) DDR4 Soket Fiyatı

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci olarak i7 6700K son nesil bir işlemciyi baz alırsak bu işlemci 2133Mhz Ram hızı destekliyor.

Daha yüksek hızlara çıkmak için XMP kullanmak gerekiyor diye biliyorum. Ben 3770K ile 2400MHz RAM kullanıyorum.

Peki benim bunu DDR4 ile kullanma imkanım var mı ? DDR3 Ram'lerimde XMP ibaresi vardı ancak DDR4'lerde göremedim.

Bir de overclock yapmayı uzun vadede düşünmüyorum ancak saat hızlarından dolayı 6700K modelini tercih edicem acaba doğru mu yapıyorum?

Çünkü baktığımızda 500-600 liralık Z170 anakart ile 1000-1500 SLI özelliği dışında hemen hemen aynı özelliklere sahip. Ram'lerde de 2133 destekliyorsa işlemci geriye ne kalır ki ?

Pardon DDR4' lerde de XMP modeller varmış ben hızın desteği olmayınca ucuz modellere yönelmiştim. Peki XMP ile alınan performans gerçek destek kadar var mıdır ?

Overclock desteği ve çevre aygıtları (Ethernet vb.) kalitesi farkı oluşturuyor. Ayrıca SLI ve iki işlemci desteği de fiyat farkı oluşturur ama bunu görmek için üst düzey anakartlara bakmalısınız.

Bütçe en az 4000 TL ise anakarta en fazla 450-500 TL harcanmalı, bana sorarsanız o bile fazla ama anlayan olmuyor OverClock yapmayacaksanız o kadar fazla para harcamaya gerek yok.

Yaklaşık 5-6 bin lira arası bir şey tutuyor ama ekran kartına bağlı daha karar vermedim. Sadece aklımı ram karıştırıyor. Alacağım anakart için 2 seçenek var. Biri 450 lira 2133mhz ram destekli z170a diğeri 3000mhz ram destekli yine aynı chipset 600lira. Sanırsam sli desteği yok ikisinde de veya bakmadan hiç konuşmayayım.

Anakart ve diğer bileşenler bütçeye göre belirlenir. Burada anakarta daha fazla bütçe ayırmak iyi mi değil mi diye bir soru olamaz abestir. Kalite istiyorsan pahalı alacaksın. Kalite alınca performans daha çok alırsın diye birşey yazmaz ancak daha uzun süre ve daha sağlıklı kullanırsın. Tabi pahalı alınca veri yolları ve bileşen kalitesi de ön plan çıkıyor. Yani OC yapan da yapmayanda kaliteye önem veriyorsa pahalı olanları alabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı