Anakarta HDD takıldıktan sonra sistem yavaş açılmaya başladı

Tr Prime Gamer

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar elimde 2 adet 500 GB hard disk vardı. Birini eski bir laptoptan çıkarıp aldım yedek sokete takılıydı. Diğer HDD ise içine Windows 10 yüklüydü laptop bozulduğu için çıkarıp almıştım. Daha sonrasında yeni bir kasa topladım. Ekstra HDD varken takayım dedim eski HDD taktım ve hiçbir sorun çıkmadı.

Lakin içine Windows olan HDD'yi taktığım an (biçimlendirilerek sıfırlandı) bilgisayar yavaş açılmaya başladı sizce neyi yanlış yaptım bir de bunun için özel SATA kablosu almıştım. HDD çıkardığım zaman düzeliyor diğer HDD sağlam ancak bunda bir problem var.

Merhaba arkadaşlar elimde 2 adet 500 GB hard disk vardı. Birini eski bir laptoptan çıkarıp aldım yedek sokete takılıydı. Diğer HDD ise içine Windows 10 yüklüydü laptop bozulduğu için çıkarıp almıştım. Daha sonrasında yeni bir kasa topladım. Ekstra HDD varken takayım dedim eski HDD taktım ve hiçbir sorun çıkmadı.

Lakin içine Windows olan HDD'yi taktığım an (biçimlendirilerek sıfırlandı) bilgisayar yavaş açılmaya başladı sizce neyi yanlış yaptım bir de bunun için özel SATA kablosu almıştım. HDD çıkardığım zaman düzeliyor diğer HDD sağlam ancak bunda bir problem var.
Merhaba.
Biçimlendirdiğiniz HDD arızalı olabilir veya 5400Rpm ve düşük önbellek olan bir model olabilir, HDD test programları ile test ederek sorunu bulabilirsiniz.

İçi boşken pek bir sıkıntı çıkarmaması lazımdı ama HDD bozuk veya bad sektörler içeriyorsa Sistem geneli için sorun çıkarma ihtimali var. Normal şartlar altında HDD nin düşük performans özellikleri sistemin genel performansını etkilememeliydi.

Merhaba.
Biçimlendirdiğiniz HDD arızalı olabilir veya 5400RPM ve düşük önbellek olan bir model olabilir, HDD test programları ile test ederek sorunu bulabilirsiniz.

Testten nasıl bir sonuç almam gerek hocam?

İçi boşken pek bir sıkıntı çıkarmaması lazımdı ama HDD bozuk veya bad sektörler içeriyorsa sistem geneli için sorun çıkarma ihtimali var. Normal şartlar altında HDD'nin düşük performans özellikleri sistemin genel performansını etkilememeliydi.

Peki bu durumda ne yapmam gerekiyor.

Geri
Yukarı