Anakarta Japon Yapıştırıcısı Döktüm

KerimHassan

Hectopat
Daha fazla  
Casper VSD4712B model laptopuna sahibim. Geçen günlerde bilgisayarın oyun oynarken gereğinden çok ısındığını fark ettim. Bu yüzden içini açıp temizlemeye karar verdim. Fanı ve bakır boruyu güzelce temizledim. İşlemciye ve ekran kartına güzelce termal macunu sürdüm. Bakır boruyu koyup gıdaları montalarken işlemci ayaklarından birinin yuvasının yerinden çıktığını gördüm. Yerine yapıştırmak için japon yapıştırıcısı koydun ve yapıştırmayı denedim fakat beceremedim. Yerine yakıştıramadım çok uğraştım fakat olmadı. Bu işlemleri yaparken japon yapıştırıcısını anakartta bir şeyin üzerine dönmüştüm birazcık.

Şimdi laptopu topladım işlemcinin bir ayağı havada olmasına rağmen. Bilgisayarı açınca fan dönüyor. Fakat ekrana görüntü gelmiyor. Acaba japon yapıştırıcısını oraya dönmekle alakalı olabilir mi?

Eğer ekrana görüntü gelmeme sebebini bulursam çözülecek gibiyse bir bilgisayarcıya gidip işlemci ayağını da yaptıracağım.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Casper VSD4712B model laptopuna sahibim. Geçen günlerde bilgisayarın oyun oynarken gereğinden çok ısındığını fark ettim. Bu yüzden içini açıp temizlemeye karar verdim. Fanı ve bakır boruyu güzelce temizledim. İşlemciye ve ekran kartına güzelce termal macunu sürdüm. Bakır boruyu koyup gıdaları montalarken işlemci ayaklarından birinin yuvasının yerinden çıktığını gördüm. Yerine yapıştırmak için japon yapıştırıcısı koydun ve yapıştırmayı denedim fakat beceremedim. Yerine yakıştıramadım çok uğraştım fakat olmadı. Bu işlemleri yaparken japon yapıştırıcısını anakartta bir şeyin üzerine dönmüştüm birazcık.

Şimdi laptopu topladım işlemcinin bir ayağı havada olmasına rağmen. Bilgisayarı açınca fan dönüyor. Fakat ekrana görüntü gelmiyor. Acaba japon yapıştırıcısını oraya dönmekle alakalı olabilir mi?

Eğer ekrana görüntü gelmeme sebebini bulursam çözülecek gibiyse bir bilgisayarcıya gidip işlemci ayağını da yaptıracağım.

Yardımlarınızı bekliyorum.
Yapıştırıcının döküldüğü yerin fotoğrafını atın bakalım.

Japon yapıştırıcısı bildiğim kadarıyla kuruduktan sonra iletken değildir ama çok fazla ısıya ve havaya maruz kaldıkça dökülen yeri kırılganlaştırır.

Yapıştırıcının döküldüğü yerin fotoğrafını atın bakalım.

Vida yuvası tamamen japon yapıştırıcısı ile dolu ve gerisindeki parçanın üstünde de var. Acaba internetten japon yapıştırıcısı çözücülerden kullanmam anakart zarar görür mü ? Veya ne yapabilirim?

Dosya Ekleri

• 1549188896277-441547944.jpg
    1549188896277-441547944.jpg
    230,9 KB · Görüntüleme: 485
Vida yuvası tamamen japon yapıştırıcısı ile dolu ve gerisindeki parçanın üstünde de var. Acaba internetten japon yapıştırıcısı çözücülerden kullanmam anakart zarar görür mü ? Veya ne yapabilirim?
Çözücüler hakkında bir bilgim yok. Anakartlar çok katlı bir PCB. En üst katmanda bir yol olmasa bile (fotoğrafta tam köşesinden 6 kanallı bir yol geçiyor) alt katmanlarda yollar olabilir ve sizin kullanacağınız çözücü o yollara zarar verirse anakart kullanılmaz hale gelir.

Peki. Ben saç kurutma makinesiyle vs. ısıtsam ve anakarta zarar vermeden japon yapıştırıcısını kazıma ihtimalim var mı ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı