Anakarta kumpas değdirdikten sonra laptop çalışmıyor

Bütçe
yok

raygor1

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
yok
Arkadaşlar merhaba, sanayide bir dükkanım var. Laptopun içini temizlemek için içini açtım. Yan tarafımda iş için kullandığım ölçme cihazı kumpas vardı. Gidip SSD'min boyunu ölçeyim dedim kumpası değdirir değdirmez elektrik çıktı ve bilgisayar çalışmamaya başladı. Bilgisayar sürekli kendini yeniden başlatmaya çalışıyor, gidip geliyor sorun ne olabilir neden kaynaklıdır? Kaça patlar? Kumpasın ne olduğunu bilmeyenler için ekte bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• 10638904688690.jpg
    10638904688690.jpg
    7,2 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle statik elektrikten dolayı anakart arızası. Statik elektriği boşatlmayı deneyin.

Büyük ihtimalle statik elektrikten dolayı anakart arızası. Statik elektriği boşatlmayı deneyin.

Hocam çok bilgim olmadığı için soruyorum acaba SSD bir bozukluk yaptıysa ve Windows'un bazı dosyalarında bozukluk olduğu içinde res atmaya çalışıyor olabilir mi?

Arkadaşlar merhaba, sanayide bir dükkanım var. Laptopun içini temizlemek için içini açtım. Yan tarafımda iş için kullandığım ölçme cihazı kumpas vardı. Gidip SSD'min boyunu ölçeyim dedim kumpası değdirir değdirmez elektrik çıktı ve bilgisayar çalışmamaya başladı. Bilgisayar sürekli kendini yeniden başlatmaya çalışıyor, gidip geliyor sorun ne olabilir neden kaynaklıdır? Kaça patlar? Kumpasın ne olduğunu bilmeyenler için ekte bırakıyorum.

Anakart arızası yaşamışsınız hocam.

Hocam çok bilgim olmadığı için soruyorum acaba SSD bir bozukluk yaptıysa ve Windows'un bazı dosyalarında bozukluk olduğu içinde res atmaya çalışıyor olabilir mi?

SSD mi hard disk mi? Hard diskler sarsıntıda, özellikle çalışırken sarsıntıda arızalanır. SSD'ler de çarpışmada hasar alabilir fakat hard disk kadar hassas değiller çünkü dönen bir fan yok içlerinde. Ayrıca kumpass manyetik mi? Mıknatıs ve mıknatıs gibi manyetik eşyalar hard diskleri anında bozar. Acaba hard disk mi, M.2 SSD mi yoksa SATA SSD mi?

Bu gibi işlerde sizin yaşadığınız sorunları yaşamamak için cihazın güç bağlantısı ve bataryası çıkıyorsa çıkarılması çıkmıyorsa ilk işlem olarak anakartın batarya bağlantısı sökülmesi gerekirdi.

Anakartınızda bir kısadevre olmuş ve besleme ya da güney köprüsü arızasına sebebiyet vermiş olabilir.

Bilgisayarın marka modelini verirseniz maliyet konusunda bir tahmin yapabiliriz.

Hocam size komik gelebilir ama şunu deneyin; SSD de ki sarı kısımları silgi ile silin. Evet bildiğimiz okula götürülen silgi ile. Nazikçe etrafını sürtün ve tekrar deneyin.

Merhaba. Hocam, bu ölçüm sırasında bir kısa devre olduğu görünüyor. Statik elektrik atlaması olduğunu pek sanmıyorum. Bu kısa devre anakarta doğrudan zarar vermiş olabilir, açılmama nedeni ve resetleme nedeni bu olabilir. Açılırken BIOS'a giriliyorsa SSD'nin BIOS'ta görülüp görülmediğine bakın. SSD'nin SATA ve güç kablosu takılı olduğu halde görülemiyorsa SSD'de içten sıkıntı oluşmuştur. Ancak anakart chipsetlerinde iç sıkıntı oluşmuşsa anakartın tamiri gerekir, size biraz maliyetli olur. BIOS'a girilemiyorsa bu aşamada yetkili bir servise götürün derim.

Keşke karton şablonla SDD' den dolaylı ölçüp alıp sonradan kumpas veya şerit metre, mezura, vb. ile bu ölçümü yapsaydınız. Kumpas çok hassaslık gerektiren bazı ölçümlerde genellikle kullanılır. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı