Çözüldü Aspire E1-571G laptopa uyumlu işlemci nasıl bulunur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Murat0102

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba. Anakarta uyumlu işlemci nasıl bulunur arkadaşlar? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Win+Shift+s de açmadı.

Name: Intel Core i5 3210M.
Code name: Ivy bridge Max TDP 35.0W
Package: Socked 988b rpga.
Technology: 22nm Core VID: 0901 v

Attığım kaynak ile aynı cihaz muhtemelen. Ben aşağıya sokete uygun işlemci listesini bırakacağım fakat her laptop soket uysa bile işlemciyi tanımayabilir. Liste şu şekilde;

Diğer durum ise sistem içinde olan CPU 35W, laptoplar soğutmaları kullanılan işlemcilerin ısıl tasarımına göre yapılır. Tavsiyem 45W bir CPU bakmayın.
Laptoplarda işlemci değişmiyor diye biliyorum.

Bununla ilgili bir yazı hazırlıyorum ama daha tam bitmedi. Bazıları sabit, bazıları çıkabilir yapıda. Onu da üreticinin özellikler sayfasındaki özelliklerden görebiliyoruz.
İşlemci türleri şöyle:
  1. LGA (Land Grid Array), Arazi Izgara Dizisi.
    • Bu tür yüzey montajı Intel masaüstü CPU'larda bulunur. Bu, çipin anakarttan ayrılabilir olduğu anlamına gelir.
  2. PGA(Pin Izgara Dizisi)
    • Bu genellikle AMD masaüstü CPU'larda bulunur. Çıkarılabilir.
  3. BGA (Ball Grid Array)
    • Dizüstü bilgisayarlarda kullanılır. Bu tür CPU'lar anakart üzerine lehimlenmiştir, yani sökülemezler.
Ama başka sorunlar var. Dizüstü bilgisyarlarda soket uygun ama üst işlemciye çıkmak hem güç sağlama (PSU) hem de üretilen ısıyı uzaklaştırmada sorun yaratabiliyor. Bunu da yine eski işlemcinin ürettiği ısı katsayısı üzerinden bakıyoruz.
Yani mesele biraz karışık :)

Evet Laptop.

Aspire E1-571G.

Şöyle yapalım: Ben yarın yazıyı bitirip burada paylaşayım, şimdi yazman çok uzun sürecek.

CPU-Z indirip CPU ve Mainboard kısmından ekran görüntüsü atar mısın? Bulduğum datasheetler i5 3210M işlemcili modeli gösteriyor;

Bu işlemci ise PGA yapılı ve değiştirilebilir;

Bu işlemci olmasa bile soket PGA yapılı olduğundan muhtemelen değişebilir. Gerekli şeyleri atarsanız bir netlik kazanabilir durum.

1713038131483.jpeg

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-04-13 at 22.54.17.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-13 at 22.54.17.jpeg
    230,6 KB · Görüntüleme: 5
CPU kısmını da atar mısınız?

Print screen tuşu çalışmadığı için atamıyorum, site resim çekip atmayı yasaklıyor.
Hangi bilgiyse elle yazayım.

Win-Shift-s kombinasyonu ile alıntı alabilirsiniz fakat gerekli yerin örneğini atayım.

1713038683603.png

Name yazan yer gerekli.

Geri
Yukarı