Anakarta ve ekran kartına fan bağlamak

Atakan D.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Cooler Master MB511 kasamın önde 3, üstte 1 ve arkada 1 olmak üzere toplam 5 fanı var.
Öndeki 3 fanı Molex kablosuyla bağladım. Çok ses çıkartıyor ve BIOS veya programlardan o 3 fanı göremiyorum.
Ekran kartımda (ASUS ROG RX580) da 2 tane fan giriş pini mevcut. Anakartta da AIO_PUMP, CHA_FAN1 ve CHA_FAN2 var.
Yani toplamda 5 adet fan girişi var.
Arkadaki egzoz fanın kablosu yetişmediği için mecburen AIO_PUMP pinine takıyorum. Üstteki 1 adet egeoz fanı da CHA_FAN1 pinine bağlı.
Amacım öndeki 3 adet fanın kontrolünü sağlayıp ses çıkarmasını önlemek. Geriye kalıyor CHA_FAN2 ve ekran kartındaki 2 adet fan yuvası.
Bu boş pinlere mi takayım öndeki 3 adet fanı? Öyle yaparsam sanırım 2 tanesi ekran kartının sıcaklığına göre dönecek. Yoksa fan çoklayıcı gibi başka yol mu bulayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öndeki üç fanı bununla cha2'ye bağlıyorsun. Bu arada ekran kartına fan takmak ne ya? Öyle bir şey mi var?
Hocam fan çoklayıcı için anakarta zarar verir diyorlar. Ben de kullanmaya çekiniyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı