Anakartı Boya Fırçasıyla Temizlemek

Makaleler
2
Yer
Kastamonu/Tosya
Merhaba arkadaşlar. Anakartın ve ekran kartının devre kartını boya fırçasıyla temizlesem sorun olur mu? Boya fırçasıyla temizlerken statik elektrik oluşur diye korkuyorum, sizce bu mümkün mü? Elimde kompresör olmadığı için herhangi bir boya fırçasıyla temizlemem gerekiyor. :)

Ben bu tarz bir fırçayla temizledim hep, hiçbir sorunla karşılaşmadım.

sd.png

Hani tarağı saça sürtünce statik elektrik oluşur ya, işte bende yün fırça veya boya fırçasını anakarta sürtünce statik elektrik oluşmasından korkuyorum. Sıkıntı olmaz diyorsanız yarın temizleyeceğim. :)

Benim bildiğim artık yeni üretilen PC parçaları statik elektriğe karşı ekstra korumalı flan oluyor. Ben hiç statik elektrikten bozulan PC duymadım o muhabbetler 8-10 sene önceydi sanki? yok eline eldiven giy PC yi sökerken statik elektrik var toprağa sür ellerini flan.

Fırçayı boyaya batırıp sertleştirmediysen sorun olmaz. Statik elektrik falan anakartta hikaye, statik elektrik ile yanacak aksam yok orda. Ben halı fırçasıyla temizliyorum. Fırçanın sertliği önemli, minik transistörleri kopartmasın yeter.

Elektronik mühendisliği okuyorum, staj yaptığım; iş makinalarına elektronik kartlar üreten firma arkadaşın üstte attığına benzer bir fırçayla ve alkolle ürettiği kartlardaki flux kalıntılarını temizliyordu. Öyle bir fırçayla bir sorunla karşılaşmazsın diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı