Anakartı bükmek zarar verir mi?

TrollSelçuk

Centipat
Arkadaşlar anakartı yamuk olduğu için biraz esnetip büktüm. Anakart bilgisi olan arkadaşlar için kırmızı alana aldığım PCB'de "görüntü" ye dair bir parça devre yer alıyor mu? Ekran biraz tuhaflaşmaya başladı.

Screenshot_2020-02-18-22-42-40.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum neden böyle birşey yaptın? Yaptığın çok saçma geldi bana. Normalde anakartlar RAM takarken veya soğutucu takarken olan bükülmeye dayanıklıdır. Ama kasıtlı bükersen tabii ki zarar görmüş olabilir. Tabii ne güçte büktüğüne bağlı.

Dostum neden böyle birşey yaptın? Yaptığın çok saçma geldi bana. Normalde anakartlar RAM takarken veya soğutucu takarken olan bükülmeye dayanıklıdır. Ama kasıtlı bükersen tabii ki zarar görmüş olabilir. Tabii ne güçte büktüğüne bağlı.
Ekmek ayırı gibi değil elimle esnettim 3 cm falan düz olsun diye.
Önemli olan kırılması değil devre veya ufak parçası zarar görürse iş biter zaten.
Tamamda görüntü anakart ne alaka? PCI Express olsa eyvallah.

Bir parça olup olmaması önemli değil, genelde 8 kat devre olur bir anakrtta esnetip bükmek bunları koparabilir. belirttiğin yeri bükünce en çok işlemci hizası baskı görmüştür. RAM, işlemci, güney köprüsü hepsi belirttiğin bölgede zaten. Kartı zorlama kendi halinde nasıl durmaya meyil gösteriyorsa öyle bırakıp çalıştırmayı dene düzelmezse zarar görmüştür. Anakartlar işlemci soğutucusu ağırlıysa vs. zamanla esneyebilir karışmamak lazım yada önceden esnemeye önlem almak lazım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı