Anakartı kasaya monte etmeden önce hangi bağlantılar ve ne yapılmalı?

ArdaMert

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar, anakart değiştireceğim için malum anakarta bağlı olan tüm parçalar, kablolar çıkık. Yeni anakart gelince montajı kendim yapmak istiyorum.

1- Anakart kasaya monte etmeden önce hangi parçaları takmalıyım?

2- Ayrıca işlemciyi ilk anakartta kullandığım için termal macunu anakarttan çıkartınca birazi işlemcide birazi da stok fanda kaldı. Bu macunu işlemciyi anakarta oturtunca mı temizleyeyim yoksa şimdi kutusundan çıkartıp temizleyeyim mi?

3- Son olarak yeni termal macunu ne kadar dökmeliyim?

Not: İşlemci 1 aydır kutusunda durduğu için muhtemelen macun kurudu.

CPU soğutucusunu takabilirsiniz.
Var ise arka paneli kasaya takınız.
Sıvı soğutma olacak ise arka paneli önceden yerleştirebilirsiniz.
Kalan macunu ana karta oturtunca siliniz. Aksi taktirde bacaklara zarar verebilirsiniz.
Başka da bir şey yapmanıza gerek yok.

Genelde RAM'i takarım sadece. Gerisini kasaya oturttuktan sonra takarım. Macunu en son gelince temizleyip sürersiniz. Serçe parmağınızın tırnak boyu kadar sürseniz yeter.

Son düzenleme:
1-RAM ve işlemci soğutucusunu monte ettikten sonra anakartı kasaya monte etmeniz sizin için daha rahat olacaktır.
2-Fark etmez
3-İnce bir tabaka olacak şekilde sürün, eğer uğraşamazsanız işlemcinin tam ortasına nohut tanesi kadar koyup soğutucuyu üstüne basıp monte edin.

İlk önce işlemciyi takın. Daha sonra soğutucuyu takınız. Soğutucunun macununu şimdi kutudan çıkartıp temizleyin. Termal macunu da nohut büyüklüğünde sıkın ve kart gibi bir şeyle güzelce işlemcinin yüzeyine dağıtın. Daha sonra RAM falan takacaksınız. Onları biliyorsunuzdur. Ekran kartını da taktıktan sonra anakart kasaya takılmaya hazır duruma gelecek. İşlemcinin kablosunu da CPU_FAN bölümüne takmayı unutmayın.

CPU soğutucusunu takabilirsiniz.
Var ise arka paneli kasaya takınız.
Sıvı soğutma olacak ise arka paneli önceden yerleştirebilirsiniz.
Kalan macunu ana karta oturtunca siliniz. Aksi taktirde bacaklara zarar verebilirsiniz.
Başka da bir şey yapmanıza gerek yok.

Hocam yani şu an işlemci üzerinde bulunan kuru macunu işlemciyi anakarta oturtunca mı temizleyeyim?

Arkadaşlar, anakart değiştireceğim için malum anakarta bağlı olan tüm parçalar, kablolar çıkık. Yeni anakart gelince montajı kendim yapmak istiyorum.

1- Anakart kasaya monte etmeden önce hangi parçaları takmalıyım?

2- Ayrıca işlemciyi ilk anakartta kullandığım için termal macunu anakarttan çıkartınca birazi işlemcide birazi da stok fanda kaldı. Bu macunu işlemciyi anakarta oturtunca mı temizleyeyim yoksa şimdi kutusundan çıkartıp temizleyeyim mi?

3- Son olarak yeni termal macunu ne kadar dökmeliyim?

Not: İşlemci 1 aydır kutusunda durduğu için muhtemelen macun kurudu.

İşlemci, RAM, soğutucuyu anakartı kutusunun üzerine koyup yap, anakartı kasaya takmadan önce kasanın üzerinde anakartın vida kısımlarına denk gelecek yükseltme vidalarının olduğundan emin ol, anakart ve ekran kartına giden 8pin ve 24 pinlik kablolar çok zor çıkıp takılır takarken anakartı yamultma nereye güç uyguluyorsan tam tersi yönde başka bir yere anti güç uygula.

Geri
Yukarı