Anakartım UEFI olmasına rağmen Windows 7 UEFI değil

melihcimen

Decapat
Anakartım GA-F2A58M-DS2 (Rev. 3.x) | Anakart | GIGABYTE. Sanırsam UEFI desteği var. BIOS'a girdiğimde zaten pencerenin yukarısında UEFI yazıyor. Bilgisayarımın UEFI mi eski tip BIOS mu olduğunu öğrenmek işim birkaç yöntem denedim ve bilgisayarımın UEFI olmadığını öğrendim. Sonra merak edip anakartıma baktığımda anakartımın aslında UEFI desteklediğini gördüm. BIOS ayarlarından "UEFI ve legacy" seçili olan ayarı "only UEFI" yapıp bilgisayarı yeniden başlattığımda "bootlanamayan donanım tespit edildi" diye bir uyarı geldi ve beni direk olarak BIOS menüsüne attı. Bende eski ayara geri dönmek zorunda kaldım. Bilgisayarım neden UEFI olmuyor? Bunun işletim sistemim ile ilgisi olabilir mi, çünkü UEFI ve legacy seçenekleri Windows 8 menüsü altındaydı. (Bilgisayarım Windows 7)

Sistem UEFI destekliyorsa Windows 10'a geçin. Windows 7 ile UEFI özelliklerini kullanamazsınız.

Sistemimin kaldırmayacağını düşünüyorum. Daha önce de Windows 10 kullandım ve sürekli diski %100 gösteriyordu.
Doğrudur. SSD ile bu sorunlar çözülüyor. Sistem için SSD günümüzde şart durumda. UEFI kısmına takılmadan kullanın bu şekilde. SSD alıp Windows 10'a geçiş yapmanızı öneririm.

Rufus ile ISO dosyasını UEFI modunda yazdırıp format atmanız lazım.
Diskiniz MBR'dır şu an.
Malesef komple silinip GPT haline gelmesi lazım.
Bunlar sorun değilse UEFI modunda format iyi olur. Daha hızlı açılır. Güncel sürücüler daha uyumlu olur.
UEFI modunda format derken Rufus'dan format USB'si oluştururken GPT'yi mi seçeyim?

Geri
Yukarı