Anakartım yanmış olabilir mi?

Whister

Hectopat
Daha fazla  
Yeni ekran kartı aldım. Onu takmak için güç kutusunu değiştirecektim fakat değiştirirken sanırım bir temas yüzünden statik elektriklenme oldu ve bilgisayar açılmadı. Durum böyle olunca aklıma gelen ve internette bulduğum tüm çözümleri denedim. Hiçbiri işe yaramayınca sinirlendim ve tüm parçaları bilgisayardan söküp tek tek test ettim. Sorunun anakarttan olduğu belli. En son testimde tornavidanın ucu bir aksama değdi ve PCIE x1 slotundan bir kıvılcım çıktı. Fişi falan çektim biraz bekledim. Anakarttan öyle yanık kokusu gelmedi ve hala tetiklenebiliyor. Sorun konsantör mü adını tam bilmiyorum ama onunla alakalı diye tahmin ediyorum. Bu yüzden bilgisayarcıya götüreceğim. Tek merak ettiğim şey anakartımın yanmış olup olamayacağı. Ekran kartını zorla almışken şimdi anakart çöp olduysa gerçekten benim için çok kötü oldu demektir. Daha ekran kartını bile test edemedim cidden içimde kaldı.

İlk kıvılcım çıktığında ufak koku geldi ve birkaç saniyede gitti. Şu an hala tetiklenebiliyor kart.

Geçmiş olsun öncelikle. Fakat siz yanlışı en başta bir parça söküp takarken fişi çekmemekle yapmışsınız. Kartın komple yanmış olmasından ziyade küçük bir bileşeni de zarar görmüş olabilir. Sanırım cihazınızın garantisi yok. Güvenilir ve işinde profesyonel birisine baktırmanızı öneririm.

Yeni ekran kartı aldım. Onu takmak için güç kutusunu değiştirecektim fakat değiştirirken sanırım bir temas yüzünden statik elektriklenme oldu ve bilgisayar açılmadı. Durum böyle olunca aklıma gelen ve internette bulduğum tüm çözümleri denedim. Hiçbiri işe yaramayınca sinirlendim ve tüm parçaları bilgisayardan söküp tek tek test ettim. Sorunun anakarttan olduğu belli. En son testimde tornavidanın ucu bir aksama değdi ve PCIE x1 slotundan bir kıvılcım çıktı. Fişi falan çektim biraz bekledim. Anakarttan öyle yanık kokusu gelmedi ve hala tetiklenebiliyor. Sorun konsantör mü adını tam bilmiyorum ama onunla alakalı diye tahmin ediyorum. Bu yüzden bilgisayarcıya götüreceğim. Tek merak ettiğim şey anakartımın yanmış olup olamayacağı. Ekran kartını zorla almışken şimdi anakart çöp olduysa gerçekten benim için çok kötü oldu demektir. Daha ekran kartını bile test edemedim cidden içimde kaldı.

İlk kıvılcım çıktığında ufak koku geldi ve birkaç saniyede gitti. Şu an hala tetiklenebiliyor kart.
hocam elektriksel bi temes yasadıysan muhtemelen anakart üstündeki sigortlatardan biride yanmış olabilir statik elektrik boşaltma yöntemleri bu konuda pek işlev görmüyor bugun elimize gelen acer aspire bi cihazdada aynı işlem görmüş müşterinin dediğine göre batarya takılıyken fan giriş yerine birbirine temas edecek sekilde tornavida koymus cihazı teknik servisimize gönderip açtırabildik size tavsiyem bilen birine vermeniiz 500 ile 1500 tl arasında bi masraf cıkartma ihtimalide doğuyor

Geçmiş olsun öncelikle. Fakat siz yanlışı en başta bir parça söküp takarken fişi çekmemekle yapmışsınız. Kartın komple yanmış olmasından ziyade küçük bir bileşeni de zarar görmüş olabilir. Sanırım cihazınızın garantisi yok. Güvenilir ve işinde profesyonel birisine baktırmanızı öneririm.

Cayır cayır yanmış. Yetmemiş bir daha yanmış. Biraz daha kurcalayın tornavidayla yanmayan parça kalmasın aman diyeyim.
Kurcalarken prize de takın ki yanan sadece kartla kalmasın.
Bu arada ekran kartını olaya dahil etmedim. Öncelikle psu kablolarını incelerken 12v kablosunu çekip sonra fişi çektim diye hatırlıyorum. Yani yeni psuyu taktıktan sonra tüm bileşenleri takmadan bilgisayarı çalıştırmadım. Bilgisayar çalışmadıktan sonra bağlantıyı kesip anakartı vs o şekilde çıkardım. Dediğim gibi sadece 12v kablosunu çekerken priz takılıydı. Dalgınlığıma ve heyecanıma denk geldi. Keşke yaşanmasaydı ama dikkatsizlik işte :(.

Bu arada ekran kartını olaya dahil etmedim. Öncelikle PSU kablolarını incelerken 12v kablosunu çekip sonra fişi çektim diye hatırlıyorum. Yani yeni PSU'yu taktıktan sonra tüm bileşenleri takmadan bilgisayarı çalıştırmadım. Bilgisayar çalışmadıktan sonra bağlantıyı kesip anakartı vs o şekilde çıkardım. Dediğim gibi sadece 12v kablosunu çekerken priz takılıydı. Dalgınlığıma ve heyecanıma denk geldi. Keşke yaşanmasaydı ama dikkatsizlik işte :(.

Aslında bu tür bir aksiyonla da dediğiniz şeyleri yaşamanız zor. Daha önceden var olan kapasitörlerdeki bir arıza uygun bir anda başınıza bela olmuş olabilir. Tabii şu an tamamen sallıyorum anakartı yapısını vs bilmiyorum. Ana hattan gücü kesmeden elektronik bir alete dokunmayın. Ha bir şey olur mu büyük olasılık olmaz ama olursa hayati risk.

Anakartın kuzey çipsetini yakmışsın onarımı oluyor ancak randıman alman pekde mümkün değil. Tavsiyem garantili ise garantiden şansını zorla

Tahminen baştan sona kompile her şey yanmamıştır büyük ihtimalle.
Bir iki parça gitmiştir bana da benzeri bir olay olmuştu
Kondanstör ise bellidir zaten şişmiştir ya da patlamıştır diye tahmin ediyorum
İşi kart tamiri olan bir yere götür İstanbul da isen perpada biyervardı hala duruyorsa eğer firmanın adı e ile başlıyordu şimdi hatırlayamadım ben orada yaptırmıştım çok uzun sürede kullandım kartı sonradanda sattım hiçbir sorun çıkarmadı kart tamirden sonra.

Bilgisayarcı sorun ya köprüdedir ya da besleyicidedir dedi. Bir tane kompatör mü ne patlamış. Ben tam güvenemedim. Önceki müşteriye format + 4 oyun kurulumuna 400tl aldılar çünkü :D. Adam bana ortalama 250tl tutar dedi. Fiyat iyi mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı