Anakartın arızalı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

vanitas27

Femtopat
Daha fazla  
Laptopumun fanlarını değiştirdikten sonra tekrar kullanmaya başlamıştım. Oyun oynarken kendi kendine kapandı bataryası ölü olduğu için şarj aleti temassızlık yaptı diye düşünüp çıkarıp taktım açıldı. Bu sorun 2-3 saat sonra tekrar yaşandı ve bir daha açılmadı laptop şarj aletini ve bataryayı algılıyor ama güç düğmesine bastığımda ışıkları sönüp tekrar yanıyor. Tamirciye götürdüm anakart BIOS'unu resetlediğini cihazın açıldığını söyledi cihazi teslim aldıktan yaklaşık 6-7 saat sonra aynı sorun tekrardan başıma geldi sorun şarj aletinde, şarj soketinde veya anakartta olabilir mi? Bu konularda pek bilgim yok ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakarttan ziyade bence yeterli akımı çekemiyor cihaz. Bataryayı çıkarıp direkt olarak şarjda açılıyor mu laptop?

Yeni takılan fanlar eskileriyle aynı mı?

Evet aynı model fan satın aldım sadece CPU fanı 0 GPU fanı 2.el ama dönüş hızında problem yoktu 0 fanla aynı hızda dönüyordu bir de eski fanla fark yaratır mı bilmiyorum ama eski fanların üstündeki marka etiketi renkliydi 0 gelen fandaki marka etiketi renksizdi bunun sorun olacağını düşünmüyorum ama belki bir fark vardır.

Yeni takılan fanlar eskileriyle aynı mı?

Evet aynı model fan satın aldım sadece CPU fanı 0 GPU fanı 2.el ama dönüş hızında problem yoktu 0 fanla aynı hızda dönüyordu bir de eski fanla fark yaratır mı bilmiyorum ama eski fanların üstündeki marka etiketi renkliydi 0 gelen fandaki marka etiketi renksizdi bunun sorun olacağını düşünmüyorum ama belki bir fark vardır.

Eğer ki herhangi bir montaj hatası yoksa anakart yeterli akımı alamadığı için sorun yaşıyorsunuzdur. Yük altındaki sıcaklık değerlerini paylaşır mısınız? Belkide sistem ısındığı için hata alıyor olabilirsiniz.

Eğer ki herhangi bir montaj hatası yoksa anakart yeterli akımı alamadığı için sorun yaşıyorsunuzdur. Yük altındaki sıcaklık değerlerini paylaşır mısınız? Belkide sistem ısındığı için hata alıyor olabilirsiniz.

Fanlarımı yenilemeden önce çok basit şekilde 70-80 derecelere çıkıyordu bazen 90 bilgisayar kapanmıyordu fanları yeniledikten sonra en yüksek 67 derece gördüm ve bilgisayar çok sıcak olmuyordu kapandığı zamanda da zaten şu an açamıyorum bilgisayarı söylediğiniz gibi bir montaj hatası da olabilir yarın gidip detaylı bir şekilde buradan aldığım bilgilerle birlikte servise götürmeyi düşünüyorum.

Geri
Yukarı