Anakartın biosunu güncellemek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar sistemime M5A97 anakart aldım. Bios nedir ? Neden bios u güncelliyorum ben? Ne faydası olacak bana ?

Ve en önemlisi de nasıl üncelleyeceğim şu bios denen şeyi?

Bios Nedir ...> BIOS - Vikipedi

Neden Bios güncellemelisin ve faydaları; BIOS güncellemesi anakarta göre farklı özellikler kazandırabilir. Örneğin anakart yeni işlemcileri destekler veya yeni teknolojileri daha iyi çalıştırabilir. Yine sistemin uykudan uyanması hızlanabilir. Ve daha bir çok şey.

Biosumu güncellemek istiyorum diyorsan gözat:

ASUS - Motherboards- ASUS M5A97

Bios güncellemesi sistemde olabilecek tonla hatayı, donanım sorununu en başından ortadan kaldırıyor, performansı arttırıyor. "BIOS: İşletim sistemi çalışırken donanım ve işletim sistemi arasındaki ilişkileri düzenler" kısacası Bios'taki güncelleme işletim sistemindeki ya da ekran kartı sürücüsündeki güncellemeden daha temel, daha önemli.

Öncelikle yeni anakart'ınız hayırlı olsun. Bıos güncellemek için flash bellek varsa oda olur.

Öncelikle anakart'ınızın sitesin'den güncel bıos dosyasını indirin.

ASUS - Motherboards- ASUS M5A97

Ve Bıos dan bu resim de işaretlenmiş bölüme girin ve flash bellek deki dosyayı seçin. Benim anakart bıos'umla sizin bıos menüleri farklı olabilir.

Sürüm 1208:
Sistem kararlılığı artırıldı

Sürüm 1102:
Bazı USB aygıtları ile uyumluluk artırıldı
AM3 1090T veya 1100T CPU ile sistem takılma sorunu giderildi

Sürüm 0901:

Sürüm 0810:
AMD CPU Firmware güncellendi

Sürüm 0705:
Yeni işlemci desteği geldi

Son sürüme güncellemeniz yeterlidir.

Peki ben en son sürümü mü yapacağım yoksa GTA4 de yama günceller gibi en aştan en sona hepsini mi yapacağım ?

Pardon en alttaki yazıyı göremedim :D

USB var bende. Bu şekilde nasıl yapacağım. Daha detaylı anlatabilir misiniz ?

Yeni anakart ile beraber bios menüsü de değişmiş :D Daha bi şaşalı bir hal almış.

Beklediğim gibi bir ekran çıkmadı bu ekrandan nereye tıklayacağım ?

Bilgisayarı çalıştırdım - bios ekranını açtım delete tuşu ile - içinde sadece bios dosyası olan usb yi taktım.

Yanlış sıra ile mi yaptım ?

biosjq.jpg

Birde ekranın ortasındaki 3 ayrı seçenek neyi değiştiriyor ?

Şu anda normalde duruyor ama ateş resimli olanı filen performance yazıyor. Bu seçenekler ne işe yarıyor ?

Ayrıca bugün Cs 1.6 online oynadım. Eskisine göre daha bi yavaş mı desem geç tepki mi eriyor desem :D

Mesela deathrun serverde ( engelli ) engelleri çok rahat aşıyordum ama sanki sarhoş gibi hissediyorum kendimi o oyunda.

Bios ile bir alakası var mıdır ? İşlemci sıcaklığı hiç artmıyor oyunda. Ekran kartı sıcaklığı 45 filen oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Flaşı takıp bilgisayara reset attım. Bios menüsünden advanced e girdim karşıma aşağıdaki tablo çıktı.
69582809.jpg

Ordan ASUS EZ FLASH 2 yi seçince karşıma aşağıdaki yer çıktı.
47350627.jpg

Ordan M5A97-ASUS.ROM a çift tıklayınca yükleme başladı.

Yükleme bitince başarılı diye bir mesaj geldi ve ingilizcede reset atabilirsiniz dedi.
54619218.jpg

Okey diyince kendi kendine reset attı ve asus ekranında version 1208 yazıyordu.
20122520.jpg

Normal şekilde bilgisayar açıldı. Ve kullanıyorum şuan.

Başarılı oldu mu ? Önceki ve şuan ki bilgisayarımın arasında ne gibi farklılıklar oldu ?

Arkadaşlar oyunlarda kendimi sarhoş gibi hissediyordum gerçekten de bu sorun gitti. Anında tepki veriyor oyun.

Hepinizden çok teşekkür ederim .

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı