Anakartın desteklediği CL'yi öğrenmek veya farklı CL RAM takmak

antikkuantum

Femtopat
Merhabalar. Ben RAM almayı düşünüyorum. Olayı size kısaca açıklayım.
Öncelikle benim bilgisayarımda Kingston 8 GB DDR4 2666MHz CL20 RAM var. Ben bu RAM'i söküp yerine Kingston HyperX ımpact 16 GB DDR4 2666 MHz CL15 özellikli RAM takmak istiyorum. Fakat anakartımın kaç CL'ye kadar desteklediğini öğrenmek istiyorum. Ne kadar araştırsamda bir türlü bulabilmiş değilim. Bulabildiğim kadarı ile anakartım 64 GB 2666MHz'ye kadar destekliyormuş fakat CL hakkında bir bilgi öğrenemedim. Anakartımın marka modeli: Intel Coffee Lake HM370

Ben CL20 RAM'i söküp yerine CL15 RAM'i taksam bir sorun olur mu veya çalışır mı?

CPU-Z uygulamasında gerekli yerlerin ve alacağım RAM'in SS'lerini ek olarak bırakıyorum:

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    23,2 KB · Görüntüleme: 214
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    29,7 KB · Görüntüleme: 175
  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    39,1 KB · Görüntüleme: 137
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    52,5 KB · Görüntüleme: 163
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam uyumlu RAM olarak soket tipi önemlidir. Bir de anakartın kaç GB desteklediği ve frekansı. CL değeri yani hafıza bus hızı değişiklik gösterebilir. CL değeri düşük ise RAM daha hızlı çalışır. CL 15 RAM takmak doğru tercih olur.

Hocam uyumlu RAM olarak soket tipi önemlidir. Bir de anakartın kaç GB desteklediği ve frekansı. CL değeri yani hafıza bus hızı değişiklik gösterebilir. CL değeri düşük ise RAM daha hızlı çalışır. CL 15 RAM takmak doğru tercih olur.

SO-DIMM tip RAM alacağım. Laptopum için o uyumlu. Anakartım 64 GB kadar destekliyor ve Max 2666MHz destekliyor. Cevap için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı