Anakartın desteklemediği hıza sahip RAM'ler mavi ekrana sebep olabilir mi?

memo2ooq

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Gigabyte B450M S2H anakartım var. İki tane XPG 8 GB 3200MHz RAM'im var.

Anakartım DDR4 3600(O.C.)/3466(O.C.)/2933/2667/2400/2133 MHz hızlarını destekliyor, 3200MHz desteklemiyormuş sonradan fark ettim.
XMP kapalıyken 2667MHz'de çalışıyor RAM'lerim fakat sık sık rastgele zamanlarda mavi ekran alıyorum(XMP açıkken de mavi ekran alıyorum). RAM'leri tek tek ve ikisi birlikteyken Memtest ile test ettim hiçbir sorun çıkmadı, RAM'lerde hata olmadığını düşünüyorum.
Mavi ekran ile alakalı önceden konu açmıştım, birçok cevap geldi fakat çözüm bulamadık. Lütfen minidump paylaş demeyin.

Sorun RAM'lerin anakartla uyumsuz olmasından kaynaklı olabilir mi?
3600MHz 2x8 GB RAM satın alıp denemeyi düşünüyorum, eğer mavi ekran almaya devam edersem aldığım yeni RAM'leri iade edip bilgisayarı sorunu anlaması için bilgisayara vermeyi düşünüyorum.

Ne dersiniz?

2400 Mhz'ye alıp kullanın bakalım yine olacak mı aynı şey. Ya da direkt 2133'e alın, eğer aynısı olursa RAM sıkıntılı olabilir. Hata falan almazsanız uyumsuzluk var gibi görünüyor. Mesela örnek vereyim ben X570 anakart aldığımda işlemci alacak param birikmemişti, o anakartta Ryzen 5 2600x kullanıyordum. RAM'lerimi 2133 MHz'nin üzerine çıkardığımda hep mavi ekran yerdim. Tabii RAM'lerime çok güveniyorum hiç şüphelenmedim. Ryzen 9 3900x alınca sıkıntısız bir şekilde XMP açıp 3200 MHz'ye çektim zaten. Birdaha da almadım mavi ekran falan.

Geri
Yukarı