Anakartın otomatik OC özelliği olduğunu nereden öğrenebilirim?

Vitoscalett4

Picopat
Soru başlıktadır arkadaşlar. Elimde anakart yok model sormayın ben mantığını öğrenmek istiyorum. Yanlış anlamadıysam çarpan kilidi açık anakartlarda otomatik OC yapmak için bir ayar varmış.

İntel için Z serisi anakart olması lazım. AMD tarafında A serisi(Ryzen için) dışındaki anakartlarda OC yapılabiliyor. OC özelliği varsa üreticilerin programları var, açıyorsun kendi en optimum değeri bulana kadar OC yapıyor.

Anakartın çarpan kilidi olmaz, işlemcinin olur. Intel kanadında K ile bitenler çarpan kilidi açık serilerdir örn; 13600K, 13600KF vb.

Z serisi neredeyse her anakartta otomatik oc dediğiniz özellik olur. Örn; Z370, Z790. Her markada farklı ismi olur. Oc Genie, AI Overclock vb.

1683451175224.png
1683451192714.png

Intel için Z serisi anakart olması lazım. AMD tarafında a serisi(Ryzen için) dışındaki anakartlarda OC yapılabiliyor. OC özelliği varsa üreticilerin programları var, açıyorsun kendi en optimum değeri bulana kadar OC yapıyor.

Anakartın çarpan kilidi olmaz, işlemcinin olur. Intel kanadında k ile bitenler çarpan kilidi açık serilerdir örneğin; 13600K, 13600KF vb.

Z serisi neredeyse her anakartta otomatik OC dediğiniz özellik olur. Örneğin; Z370, Z790. her markada farklı ismi olur. OC Genie, AI overclock vb.

Eki Görüntüle 1769787Eki Görüntüle 1769789

R5 5500 ve R5 5600 için düşünüyorum ikisinde de anakart B450 alacağım belki bütçeyi arttırabilirsem B550 alacağım bunu nasıl yapacağımla ilgili bir video varsa atabilir misiniz acaba? Ve R5 5500 için kule tipi soğutucu gerekir mi? 5600 için alacağım zaten stok yetmez.

R5 5500 ve R5 5600 için düşünüyorum ikisinde de anakart B450 alacağım belki bütçeyi arttırabilirsem B550 alacağım bunu nasıl yapacağımla ilgili bir video varsa atabilir misiniz acaba? Ve R5 5500 için kule tipi soğutucu gerekir mi? 5600 için alacağım zaten stok yetmez.

İlk mesajda model sormayın demek yerine açıklayıcı olsaydınız boşuna Intel anlattırmış olmazdınız bana.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk mesajda model sormayın demek yerine açıklayıcı olsaydınız boşuna Intel anlattırmış olmazdınız bana.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her ikisi için de öğrenmek için öyle yazdım. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı