Anakartın sıcaklığı FPS'i etkiler mi?

Birkaç aya o dragon anakartının patladığı konular göreceğiz gibi geliyor bana.
Soğutma namına bir şey yok o anakartta. İnternette satılan küçük yapışkanlı heatsinklerden alıp vrm, mosfet ne varsa yapıştırmalı üstüne. Ancak öyle çözülür.

90 dereceden sonra işlemci frekans hızı düşer bu nedenle performans kaybı olur yani FPS düşer.
Aşırı bir OC yapılmadığı ya da çok dengesiz bir anakart-işlemci ikilisi tercih edilmediği sürece oyunlarda 90 dereceye çıkması imkansız gibi.

90 dereceden sonra işlemci frekans hızı düşer bu nedenle performans kaybı olur yani FPS düşer.
Aşırı bir OC yapılmadığı ya da çok dengesiz bir anakart-işlemci ikilisi tercih edilmediği sürece oyunlarda 90 dereceye çıkması imkansız gibi.
Dediğiniz olay VRM ısınmasından değil mi? Chipset ısınmasından hız düşen işlemci görmedim çünkü. VRM'ler de bildiğim kadarıyla 100-110 derecelere kadar çıkabiliyor.

Dediğiniz olay VRM ısınmasından değil mi? Chipset ısınmasından hız düşen işlemci görmedim çünkü. VRM'ler de bildiğim kadarıyla 100-110 derecelere kadar çıkabiliyor.
Evet VRM ısınması, arkadaşın da anakar ısısı diye kast ettiği bu olsa gerek diye düşündüm. 120 dereceye kadar dayanabiliyor ama 94-95 gibi frekans düşürmeye başlıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı