Anakartlarda " Wi-Fi " ibaresi

2.5, 5 ve 10 Gigabit Ethernet portları da var. 1 Gigabit bile daha hızlıdır zaten Wi-Fi'dan.
Öncelikle 1 Gigabit hızlı falan değildir Wi-Fi'dan. İkincil olarak portlar var evet fakat şu an alacağın cihazda muhtemelen 2.5 Gigabit'i aşan AX200 ve üstü bir kart olacak ve yanında 1 Gigabit ethernet portlu. Çok şanslıysan belki 2.5 Gigabit port.

Tartışmanın lüzumu yok, öncelikle cihazına daha sonra da kullanım amacına göre değişir. 10 Megabit Ethernet portu oyun amaçlı kullanım için en iyi Wi-Fi'dan iyidir. Ha dersen evde NAS kurulu ve tüm verilerimi orada tutuyorum, o zaman en yüksek hızı aldığını kullan.

Öncelikle 1 gigabit hızlı falan değildir Wi-Fi'dan. İkincil olarak portlar var evet fakat şu an alacağın cihazda muhtemelen 2.5 Gigabit'i aşan AX200 ve üstü bir kart olacak ve yanında 1 gigabit Ethernet portlu. Çok şanslıysan belki 2.5 gigabit port.

Tartışmanın lüzumu yok, öncelikle cihazına daha sonra da kullanım amacına göre değişir. 10 megabit Ethernet portu oyun amaçlı kullanım için en iyi Wi-Fi'dan iyidir. Ha dersen evde nas kurulu ve tüm verilerimi orada tutuyorum, o zaman en yüksek hızı aldığını kullan.

2 gigabit internet paketiniz varsa Wi-Fi 1 gigabit porttan daha hızlıdır tabii ki de. Ama 100 megabit için kablolu daha hızlı.

2 Gigabit internet paketiniz varsa Wi-Fi 1 Gigabit porttan daha hızlıdır tabii ki de. Ama 100 Megabit için kablolu daha hızlı.
Yani ilk cümleye katılıyorum fakat yurtdışında, internetin doğduğu yerin kucağında otursanız bile internet paketiniz bu hızlarda olmayacak. Ev/ofis içi dosya transferi için bu deli hızlar, çok küçük bir kesimin internet hızı o civarlarda. İkinci cümle ise sadece oyun oynayanları ve bilgiyi internetten çekenleri ilgilendiriyor, kesilme yoksa aradaki oluşacak %10 fark için kablo kullanmaya sıcak değilim.

Bende kullanılabiliyorsa kablolu kullanılması tarafındayım yanlış anlaşılmasın fakat daha hızlıdır demek doğru değil sadece.

Yani ilk cümleye katılıyorum fakat yurtdışında, internetin doğduğu yerin kucağında otursanız bile internet paketiniz bu hızlarda olmayacak. Ev/ofis içi dosya transferi için bu deli hızlar, çok küçük bir kesimin internet hızı o civarlarda. İkinci cümle ise sadece oyun oynayanları ve bilgiyi internetten çekenleri ilgilendiriyor, kesilme yoksa aradaki oluşacak %10 fark için kablo kullanmaya sıcak değilim.

Bende kullanılabiliyorsa kablolu kullanılması tarafındayım yanlış anlaşılmasın fakat daha hızlıdır demek doğru değil sadece.

Daha iyi olup olmadığı tartışılır ama daha hızlı işte 😁

Daha iyi olup olmadığı tartışılır ama daha hızlı işte 😁
Hızlı değil nereye hızlı? 125 MB/s mi daha hızlı 300 MB/s mi? İlk dediğim 1 Gigabit Ethernet, ikincisi AX200 ile alacağın yaklaşık değerler. Şimdi gidip bir oyun laptopu alsan bu değerleri alacaksın, hala Ethernet diyorsan yazık.

Hızlı değil nereye hızlı? 125 MB/s mi daha hızlı 300 MB/s mi? İlk dediğim 1 gigabit Ethernet, ikincisi AX200 ile alacağın yaklaşık değerler. Şimdi gidip bir oyun laptopu alsan bu değerleri alacaksın, hala Ethernet diyorsan yazık.

Hocam anlatamıyorum. 1 gigabit sınırını açmadığınız sürece Ethernet daha hızlı ve stabil.

Hocam anlatamıyorum. 1 Gigabit sınırını açmadığınız sürece Ethernet daha hızlı ve stabil.
Anlatamıyor değilsiniz, demek istediğiniz anladım. Stabilete konusunda kuşku yok fakat hız konusunda 800-900 Megabit'lerde 1 Gigabit port darboğaz yapıyor. Bu hızlar ve üstünde modeme yakın olmak şartıyla Wi-Fi daha hızlı. Zaten farklı hızlarda kıyas yapmak doğru değil, portlar aynı hızlarda olduğu sürece de Ethernet daha stabil ve hızlı olacaktır. Aynı şeyi söylüyoruz sanırım 2 saattir ama neyse.

Geri
Yukarı