Anakartların 12v girişleri OC potansiyelini etkiliyor mu?

• Konuyu başlatan Bor
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 139

Bor

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba bir arkadaşıma ikinci el 1156 pin anakart arıyorum. Anakartların 8pin veya 4 pin güç girişleri ile overclock potansiyeli doğru orantılı mı oluyor?

P55 chipsetli anakartlarda overclock daha fazla yapıldığını biliyorum ama çoğu P55 anakart 4 pin güç girişi bulunduruyor. Ama bazı H55 anakartlar 8 pin güç girişi ile geliyor. Bu durumda 8 pin güç girişi olan H55 anakartlar 4 pin güç girişi olan P55 anakartlardan daha fazla overclock mu yapıyor? Örneğin ASUS P7H55D-M 8pin güç girişi barındırıyor ama GA-P55-UD3l 4 pin güç girişi barındırıyor. Bunlardan hangisi daha fazla overclock potansiyeline sahiptir?

Son düzenleyen: Moderatör:
4 pin CPU kablosunun teorik gücü 150-175W civarı iken 8 pin CPU kablosunun teorik gücü 300-350W civarı. Yani 8 pinin güç beslemesi daha yüksek. Ama elindeki işlemci overclock ile 150-175W'yi geçmiyorsa 4 pin ile 8 pin farkını anlamazsın.

Arkadaşımın işlemcisi Xeon X3440. Bu işlemcide bir fark yaratır mı ? Ona göre yüksek overclock potansiyeli olan anakarta yöneleceğiz.

Açıkçası OC yaptığında X3440'ın güç tüketiminin nerelere ulaştığı hakkında bilgim yok. Ancak 8 pin bir anakart tercihi yapmak daha iyi olacaktır. Çünkü X3440'ın uslu bir işlemci olmadığını biliyorum, 150-160W'lere dayanıyordur muhtemelen.

Geri
Yukarı