Anakartta bir yere zarar verdim

n i s a

Kilopat
İşlemci fanını takmaya çalışırken tornavida elimden kaydı ve işaretlediğim kısımlara zarar verdi. Bu yerlerin işlevi nedir ve böyle kullanmam sorun yaratır mı?

IMG_8995.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çalışmaz patlar vs diyenlere ithafen SMD kondansatörleri olmadan da çalışır sorunsuz lakin, hangi devreye ne gibi bir filtre yaptığını anakart şemasından bilinebilir. Gayette çalışır anakart. Bende işlemcide kondansatörü koparmıstım hala çalışıyor kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20230503_040452.jpg
    IMG_20230503_040452.jpg
    309 KB · Görüntüleme: 25
Çalışmaz patlar vs diyenlere ithafen SMD kondansatörleri olmadan da çalışır sorunsuz lakin, hangi devreye ne gibi bir filtre yaptığını anakart şemasından bilinebilir. Gayette çalışır anakart. Bende işlemcide kondansatörü koparmıstım hala çalışıyor kullanıyorum.
Bilinçsizce direkt çalıştırmayı denedim aslında çalıştı ama ileride sorun yaratır mı bilmiyorum

Bilgisayarcıya götürün demedik size. Bilgisayarcı deneyimi yoksa mahveder anakartı. Düzgün bir elektronikçi veya servisine yaptırmanız daha doğru olur. Oradan kaçı söküldü kaçlık değeri bilmeden takılacak bir şey değil. İleride sıkıntı çıkartır, ısınma ve dengesiz güçten kapanmalar gibi sorunlar oluşabilir.
Bu gibi elektronik açık devrelerde delici, çizici, sivri aletler kullanılmaz önlem alınması lazım bilinçsiz kullanıcı ise. Resimde zaten veriyolunu da çizdiğin gözüküyor ancak korumayı kaldırmamışsın en azından o kalksaydı zaten mefta olurdu o kadar yolun gitmesi.
Kısaca deneyimsiz birine yaptırmayın elinde şeması olan veya anakart tamirinde deneyimli elektronikçilerde çözüm arayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı