Anakartta çatlak veya kırık varken kullanılması sorun olur mu?

Daha fazla  
Herkese Selam. Ben bilgisayarımın kasasını devirdim. Bu olayın ardından bilgisayarım açılsa bile herhangi bir fonksiyonu yerine getirmiyordu. Bende hangi parçada sorun olduğunu öğrenmek için benim bilgisayarı, bilgisayarcıya götürdüm. Bilgisayarcı ilk başta bilgisayarı düzeltemedi saha sonra da bilgisayarı yan yatırdığında bilgisayar sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı. Sonra da anakartta ufak bir çatlama veya kırık olabileceğini söyledi. Yani uzun lafın kısası anakartımın bir yerinde gözle görülemeyecek bir çatlak veya kırık var. Eğer bilgisayarı yan şekilde yatırıp kullanmaya devam edersem sorun olur mu, parçalarıma zarar verir mi, yoksa kendime yeni anakart mı almak zorundayım?

Bilgisayarcı kasayı açıp içine bakmamış mı hiç de varsayımlarla tamir yoluna gitmiş. İlginç bir tamir yöntemi olmuş doktora gidip kolumu şöyle yapınca ağrıyor dediğimizde, öyle yapma o zaman demiyor sonuçta :D

Bilgisayarcı kasayı açıp içine bakmamış mı hiç de varsayımlarla tamir yoluna gitmiş. İlginç bir tamir yöntemi olmuş doktora gidip kolumu şöyle yapınca ağrıyor dediğimizde, öyle yapma o zaman demiyor sonuçta :D
Ben entry uzamasın diye olabildiğince özet geçerek anlattım olayı. Aslında onu tesadüfen buldu. Bilgisayarın neresinde sorun olduğunu anlamaya çalışıyordu ve parçaları test etti ve hiç birinde sorun çıkmadı daha sonra belki düşme sırasında parçalar soketlerinden çıkmış olabilir diye sonra tüm parçaları söküp tekrar taktı ve kasayı yan şekilde bıraktı sonra pc açıldı sonrasında kapatıp dikey pozisyona aldı ve bir şeyi kontrol etmesi gerektiğini hatırladı ve pc dik haldeyken pc açıldı ama fonksiyonları yerine getiremedi. Sonra yatırdı ve pc çalıştı. O şekilde buldu :D

Ben entry uzamasın diye olabildiğince özet geçerek anlattım olayı. Aslında onu tesadüfen buldu. Bilgisayarın neresinde sorun olduğunu anlamaya çalışıyordu ve parçaları test etti ve hiçbirinde sorun çıkmadı daha sonra belki düşme sırasında parçalar soketlerinden çıkmış olabilir diye sonra tüm parçaları söküp tekrar taktı ve kasayı yan şekilde bıraktı sonra PC açıldı sonrasında kapatıp dikey pozisyona aldı ve bir şeyi kontrol etmesi gerektiğini hatırladı ve PC dik haldeyken PC açıldı ama fonksiyonları yerine getiremedi. Sonra yatırdı ve PC çalıştı. O şekilde buldu :D

Açılıp fonksiyonları yerine getirememek nedir?

Sorunun anakartta olduğu bile kesin değil. Daha kesin bir inceleme ve test yapmanızı öneririm.
Aslında ben sonrasında pc’yi testettim ve herhangi bir performans kaybı gibi bir durum yaşanmadı o yüzden pek başka parçalarda olduğunu düşünmüyorum. Yine de bende %100 emin değilim. Başka nasıl test edebileceğimle ilgili fikir verir misin, dostum?

Son düzenleme:
Açılıp fonksiyonları yerine getirememek nedir?
Yani kasa fanları dönüyor, ekran kartının ışıkları yanıyor ve fanları dönüyor ama windows ekranı gelmiyor asus ekranında takılı kalıyor, USB’ye bağlı hiçbir şey çalışmıyor ve windows ekranı gelmediği için bilgisayarı kapatmak için bilgisayarın kapatma tuşuna basıyorum ama bilgisayar kapanmıyor ancak reset tuşuna basınca bilgisayar kendini resetliyor.

Geri
Yukarı