Anakartta yanan turuncu ve kırmızı ışık nedir?

Yer
Niğde
Anakart
B560m-e pro
Merhaba. Daha yeni sistemimdeki parçaları çıkarıp yeniden taktım şu an fanlar falan dönüyor ancak ekrana görüntü gelmiyor ve anakartta görseldeki gibi bir turuncu bir kırmızı ışık yanıp sönüyor. Nasıl düzeltirim ve bu ışıklar ne anlama geliyor?

Dosya Ekleri

• IMG_20230319_001434.jpg
    IMG_20230319_001434.jpg
    105,6 KB · Görüntüleme: 146
  • IMG_20230319_001438.jpg
    IMG_20230319_001438.jpg
    107,5 KB · Görüntüleme: 183
Yanlış görmediysem ışığın yanında VGA yazıyor, ekran kartı tam oturmamış olabilir mi?
Yanlış gördüm, DRAM yazıyor. Ram(ler)in slota tam oturduğundan emin olunuz. Anakart kitapçığında detayları yazar, DIM A2 DIM B2 şeklinde kitapçıkta yazdığı gibi takmalısınız. Bunlardan emin olduktan sonra RAM(ler)i tek tek takıp deneyiniz.

Son düzenleme:
Merhaba. Daha yeni sistemimdeki parçaları çıkarıp yeniden taktım şu an fanlar falan dönüyor ancak ekrana görüntü gelmiyor ve anakartta görseldeki gibi bir turuncu bir kırmızı ışık yanıp sönüyor. Nasıl düzeltirim ve bu ışıklar ne anlama geliyor?
Hocam o yanan ışığın yanında hangi donanımda sıkıntı olduğunu söylüyor zaten. Sizin yapacağınız hangi led yanıyorsa yanında yazanı okumak. Fotoğrafta net görünmüyor.

Yanlış görmesiysem ışığın yanında VGA yazıyor, ekran kartı tam oturmamış olabilir mi?

Fanları dönüyor ekran kartının yine de biraz daha bastır mayi deneyeyim.

Hocam o yanan ışığın yanında hangi donanımda sıkıntı olduğunu söylüyor zaten. Sizin yapacağınız hangi led yanıyorsa yanında yazanı okumak. Fotoğrafta net görünmüyor.
Dram cpu
Dram turuncu CPU kırmızı

DRAM RAM demek mi oluyor
Ve anakartın işlemci soketinde 1 tane pin yamukdu sanırım ondan olabilir mi?

Fanları dönüyor ekran kartının yine de biraz daha bastır mayi deneyeyim.

Dram cpu
Dram turuncu CPU kırmızı

DRAM RAM demek mi oluyor
Ve anakartın işlemci soketinde 1 tane pin yamukdu sanırım ondan olabilir mi?
Düzelttim ekran kartı ile ilgili değil. CPU/Anakart CPU soketi pinleri ile alakalı.
DRAM ışığı ise RAM ile alakalı.

@Bnalsveee eisaemyck
CPU için:
CPU güç bağlantısının tam yapıldığını kontrol edin, 8pin girişe 4 pin takmayın gibi.
CPU'nun temiz olduğundan emin olun, anakarta gelen tarafını da kontrol edin.
Anakartın CPU soketinde pin yamuk demiştiniz, eliniz yatkınsa jilet ya da benzer ince bir cisim ile düzeltmeyi deneyin. 99.99/100 bu nedenle hata veriyor.

CPU işini hallettikten sonra tekrar deneyin, hala daha DRAM ışığı yanıyorsa, yukarıda RAM için yazdığım adımları uygulayın.

Son düzenleme:
RAM'lerin yerini değiştirdim yine DRAM yanıyor oturttuğumdan eminim.
İşlemci soketini düzeltmeyi deneyeceğim.

Yamulan pin bu tam anlayamadım ben yukarı doğru mu kaldırmam gerekiyor bunu.

Dosya Ekleri

• IMG_20230319_004758.jpg
    IMG_20230319_004758.jpg
    310,7 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleme:
RAM'lerin yerini değiştirdim yine DRAM yanıyor oturttuğumdan eminim.
İşlemci soketini düzeltmeyi deneyeceğim.

Yamulan pin bu tam anlayamadım ben yukarı doğru mu kaldırmam gerekiyor bunu.

Diğerleri gibi düz ve dik olmalı. Yapabileceksiniz yapın yoksa servise gönderin. Kırılırsa tamiri olmaz, dikkatli olun. İşlemci soketini halledince RAM'lere bakarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı