Çözüldü Anakarttaki İnce Siyah Kablo Nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Anıl Budak

Kilopat
Yeni PSU ve kasa alacağım, sistemi bu yeni kasaya taşıyacağım. Eski kasayı açtım 5 yıl boyunca hic açmadım kasayı çocuktum ve hiçbir bilgim yoktu korkuyordum bozarım diye. Kasayı açtım çok ince bir kablo gördüm anakartın bir kısmına bağlı. Takip ettim kabloyu kasanın ön yüzüne bir yere gidiyor ama göremiyorum nereye gittiğini metal bir plaka ile örtülü. Bu kablo neyin nesi diğer kasada kullanmasam sıkıntı olur mu?

555555555555.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kablosuz adaptörün antenidir. Daha iyi bir çekim gücü sağlaması amacıyla kasanın belli noktalarına konumlandırılır. Bu kablo olmadığında Wi-Fi performansı düşer.
Yeni kasada bu anakartı kullanacaksan anten kablosunun diğer ucunu kasadan sökmen gerekiyor. Muhtemelen ön tarafta bir yere konumlandırılmıştır.

Sökebiliyorsan ve bahsettiğin metal plakanın içerisinde anteni varsa onu söküp yeni kasada kullanabilirsin.
2.4G-Kablosuz-RP-SMA-Anten-01-600x600.jpg

Olmuyor ise harici olarak anten ve anten kablosu satılıyor. Sana uygun olanını alabilirsin.

Ya da wireless kullanmıyorsan hiç uğraşma. Wireless kartını da anakarttan sökebilirsin.

Şuanki kasan HP sanırım. Modeli varsa onu yaz. Bulabilirsem antenin nasıl konumlandırıldığına bakayım.

Kasanın ön kapağını da açtım. Sanırım bunca zamandır pek bir işlevi yoktu. Anakarttan geliyor ve garip bir şeye bağlı senin attığınız fotoğrafa hiç benzemiyor. Kasam HP aynen aşağıda ismi yazıyor.

HP Pavilion Masaüstü 6-2204ET

Bağlı olduğu metal parça anten görevi görüyor. Kabloyu o parçayla beraber söküp alabilirsin. Yuvaya takılı o metal parça. Kablo parçaya lehimli olabilir yani sabittir. Anakartta wireless kartına bağlı olan kablo ucu ise soketlidir. Sökülüp, takılabilir yani. Ama narindir dikkat et.

Kullanıp kullanmayacağına bağlı olup ne yapacağın sana kalıyor şimdi. :)

Bağlı olduğu metal parça anten görevi görüyor. Kabloyu o parçayla beraber söküp alabilirsin. Yuvaya takılı o metal parça. Kablo parçaya lehimli olabilir yani sabittir. Anakartta wireless kartına bağlı olan kablo ucu ise soketlidir. Sökülüp, takılabilir yani. Ama narindir dikkat et.

Kullanıp kullanmayacağına bağlı olup ne yapacağın sana kalıyor şimdi. :)
Çok bir etkisi var mı? Bunca şeyden sonra uğraşmaya değmez gibi geliyor.

İnterneti kablosuz kullanmayacaksan gereği yok. Wireless kartını da anakarttan sökersin.

Modem muhtemelen kasanın yakınındadır kablolu bağlanıyorsundur internete.

Laptoplara da takılabiliyor bu kart. Eski, wireless'ı kötü laptopun varsa ona da takıp kullanabilirsin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı