Çözüldü Anakarttaki işlemci ışığı yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Miralay_

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarımı kapattım. RAM'i 2. slottan 1. slota taktım. İşlemci fanını söktüm ve azcık macun sürdüm geri taktım. Görüntü gelmemeye başladı, anakarttaki işlemci ışığı yanmaya başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
24 Pin takılı. CPU güç kablosunu anlamadım. CPU fanının kablosu mu?

Görselde kırmızı çerçeve ile işaretlenen girişlerden bahsediyorum. Bazı anakartlarda 4 pin bazılarında daha fazla olabiliyor. Bu CPU'yu besleyen güç girişidir. Takılı olduğuna eminsin değil mi?
Çünkü daha önce ekran kartı sattığım bir arkadaş, kasa içi temizliği de yaptığını söyledi. Abi ne yaptıysam açamıyorum yardım eder misin dediğinde, fotoğraf istedim ve bu kabloyu takmayı unutmuştu.
Aklıma geldi size de bir sorayım dedim? Belki gözünüzden kaçmıştır.
CPU pinleri sağlam mı? RAM'i tekar 2.slota takmayı deneyin.
RAM'i tekrar 2. slota taktım açılmadı. İşlemciyi çıkartırken sanki birkaç pini eğmişim. İğneyle düzelttim ve çok ama çok az macun değmiş. Onu da temizledim.
Sistemde arıza var. Nasıl oldu biraz daha anlatır mısınız?

Bilgisayarım gayet güzel çalışıyordu. RAM 2. slota takılıydı. Bilgisayarı kapattım, gücünü kestim ve işlemci fanını söktüm. Yarım fasulye kadar macun sürdükten sonra önce fanı taktım ardından RAM'i 1. slota taktım. Kabloları bağladım ve bilgisayarı açtığımda görüntü gelmedi.

İntel işlemci kullanıyorsan; İntel anakartlardaki işlemci pinleri aşırı derece hassas. Yamultmuş olma ihtimalin çok yüksek. İşlemciyi kaldırıp ışık altında pinlerin nizami durumda olup olmadığını kontrol et. Eğer tek bir çizgi halinde sıralanmayan pinler varsa toplu iğne ucu ile fazla oynamadan düzeltmeye çalış.

İntel işlemci kullanıyorsan; İntel anakartlardaki işlemci pinleri aşırı derece hassas. Yamultmuş olma ihtimalin çok yüksek. İşlemciyi kaldırıp ışık altında pinlerin nizami durumda olup olmadığını kontrol et. Eğer tek bir çizgi halinde sıralanmayan pinler varsa toplu iğne ucu ile fazla oynamadan düzeltmeye çalış.
AMD işlemci kullanıyorum. Eğik pinleri dediğiniz şekilde düzeltmeye çalıştım tek sıra halinde duruyorlardı. İşlemciyi yuvasına koyduğumda "tık" diye oturuyordu. Pinlerin yamuk olması halinde bu olmaz herhalde.

AMD işlemci kullanıyorum. Eğik pinleri dediğiniz şekilde düzeltmeye çalıştım tek sıra halinde duruyorlardı. İşlemciyi yuvasına koyduğumda "tık" diye oturuyordu. Pinlerin yamuk olması halinde bu olmaz herhalde.

Aynen işlemci pinleri yamuk olsa oturmaz yerine. İşlemci soketinin içine macun değdirdiniz mi? Belki içeri kaça macunlar teması engellediği için açılmıyor olabilir PC.

Aynen işlemci pinleri yamuk olsa oturmaz yerine. İşlemci soketinin içine macun değdirdiniz mi? Belki içeri kaça macunlar teması engellediği için açılmıyor olabilir PC.

Sanmıyorum, gözükmüyordu işlemciyi düzeltirken. Ve şeyi sormak istiyorum, işlemci hatası varsa -işlemci lambası yanıyorsa- sorun RAM'den kaynaklı olmaz değil mi?

Eğer CPU soketindeki 1. Ram slotu bağlantılı pinler zarar görmüş ise CPU led yanabilir, ayrıca işlemciyi yerine tam oturtamamış olabilirsiniz, Fazla thermal macun sürüp pinlere taşırmış olabilirsiniz, sizin şuan yapmanız gereken en başta ram'i eski slotuna takıp tekrar denemek olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı