Anakarttaki M.2 22100 SSD yuvasına M.2 2280 nasıl takılır?

ucy33

Decapat
Daha fazla  
20230529ssd.jpg

Anakartımda (ASUS TUF Gaming Z590 Plus Wi-Fi) 1 adet PCI 4.0 ve 2 adet PCI 3 M.2 SSD yuvası var. PCI 3.0 SSD yuvalarından biri M.2 22100 SSD boyutunda yapılmış. Diğerine 1 TB takmıştım ama kırmızıyla gösterdiğim alana 2280 boyutundakini nasıl takabilirim?

Her iki SSD'yi de kapatan tek bir plastik parça var (plastiğin altında 22100 ve 2280 boyutları için ayrı ayrı soğutma bloğu var). 22100'ün olduğu yerdeki vidayı söküp 2280'in oraya taksam bu sefer en sol taraf vidasız kaldığından plastik parça biraz havada kalabilir ve soldaki soğutma bloğu tam temas etmeyebilir diye düşünüyorum. Ayrıca kırmızı alandaki iki vida yeri arasında gözüken siyah süngerimsi parça ne işe yarıyor hiçbir fikrim yok. Bilenler açıklayabilirse sevinirim.

PCI 4.0 ve PCI 3 için 1'er adet 1 TB SSD takılı. Yeni oyunlar ve render işleri için SSD'leri kullanıyorum. Depolama ve eski oyunlar için SATA SSD almayı düşünüyordum (870 EVO) ama Crucial P3 M.2 SSD (PCI 3.0) ile aynı fiyat olduğunu görünce M.2'ye yönelmek istedim. Sizce hangisini almalıyım? M.2 alırsam öncelikle yukarıda bahsettiğim konuda aydınlanmam lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
2280 olan kısımdan vidalayıp 22100 olan kısma denk gelecek şekilde de soğutucu bloğu yerleştirme gibi bir durum olmuyor mu? Soğutucu blok yine 22100 olan kısmı sabitleyebilir.

Soğutucu blok 22100'ün oraya kadar uzuyor. Zaten jel gibi olduğu için gerekirse fazlalığı sökebilirim ama siyah zımbırtı ne işe yarıyor onu çözemedim. Sökmezsem de yapışacağı bir yer yok o yüzden sabitlemeye faydası olmayabilir.

@ucy33 O iki vida arasındaki siyah şeyden bahsediyorsanız muhtemelen üstten soğutucu bloğu taktığınızda SSD'nin eğilmesini önlemek amacıyla konulmuştur.

Aradığım sorunun cevabını buldum (3:53). Ayrıca bir vidayla hallediliyormuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Asus-z590-m2.22100SSD.jpg

Geri
Yukarı