Anakarttaki Statik Elektriği Deşarj Etme

Camaroo

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Sonunda 1 yıldır arzuladığım sistemi topladım (incelemesini de ilk fırsatta paylaşırım :D) fakat eski bilgisayarımın hard diskine kurulu olan Windows'u yeni bilgisayarımda kullanmaya çalışınca eski bilgisayarımı da formatlanmadan açılmayacak duruma getirdim (alkışa gerek yok). Neyse kısacası 2 gün boyunca müsait olduğum sürece bu problemle uğraştım (çıplak elle) ve 3. gün tam Windows kurulum dosyalarını elde ettim derken dışarıdan gelen (buraya dikkat) abimle birlikte bilgisayarı mıncıkladıktan sonra "Neyse bu kadar yeterli, hadi Windows'u kuralım." dedik ve bilgisayarın power tuşuna bastığımda açılmadı (tabi ben şok). Saat 16'ya kadar sök tak, acaba bu bileşen mi arızalı diye diğer bilgisayara takıp test et falan baya bir uğraştık ve çok ilginç bir şekilde her şeyi doğru yapmamıza rağmen bilgisayar açılmamakta ısrar etti [bu arada anakart hariç bütün bileşenleri test ettikten sonra anakartta bir sıkıntı olduğuna karar verdik ve bir bilgisayarcıya (bakkal da diyebiliriz) gidip danışalım dedik.]. Görevlilerden biri sistemi içeri alıp inceledi (RAM'i falan kontrol ettik, çalıntı parça yok :D) ve geri dönüp "Abi muhtemelen anakart statik elektrik almış." dedi. Tabi taşlar yerine oturdu, dikkat etmediğimiz tek nokta statik elektrikti. Ayrıca bize "Bi 12 saat falan bekleyin, bazen kendi kendine elektriği boşalır, olmazsa garantiye gönderirsiniz." de dedi fakat ben alternatif çözümleri de deneyip işimi sağlama almak istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Ha bu arada sistem özelliklerim:
  • MSI Gaming X RX 470 8GB ekran kartı
  • Intel i5 6402p işlenci
  • MSI B150m Gaming Pro anakart
  • Kingston Hyperx Fury 8GB 2133 MHz RAM
  • Kingston Hyperx Fury 120GB SSD
  • Aerocool Aero 800 kasa
  • KCAS 600w PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Statik elektriklenmenin ceremesini çok çektiğim için bilirim. Bu sorunu 1 ay arayla iki kere yaşadım bilgisayarı iki seferde bir gün açamadım. Sonrasında babamla bulduğum çözüm düz mantık ve çok etkili oldu, imkanınız varsa size de tavsiye ederim.

Bilgisayarın metal yada iletken olan herhangi bir yerine ucu iletken bir cisim (biz kablo kullandık) sabitledikten sonra diğer ucunu da toprağa kadar uzanan bir yere sabitleyin. Duvarın dış kısmı toprağa kadar ulaşmadığı için biz biraz delip çivi yardımıyla kabloyu doladık.

Bu dediğim işlemi yaptıktan sonra hiç bir şekilde statik elektriklenme durumu ile karşılaşmadım. @Camaroo

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı