Anakarttan çıkan 12V nasıl 9V'ye düşürülür?

Angarya_messi

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Extensa 15
İ5-1135G7
8GB Onboard + 8GB DDR4 3200Mhz CRUCİAL Ram
Mx-350
İntel 670P 512Gb NVMe SSD
Seagate 320gb Sata HDD
Meslek
Öğrenci
G41 anakartım var bu anakartın 12v fan çıkışı var çok ses yaptığı için gücünü 9V'ye düşürmek istiyorum. BIOS menüsünü de kontrol ettim fan 3 pinli olduğu için fan modları herhangi bir işe yaramıyor. Nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan çıkışı için özel bir kontrolcü yoksa düşüremezsiniz. 12V ile çalışan standart bir fanı 9V ile sürmeye kalkarsanız muhtemelen durur zaten. Tasarlanmış bir durum değil bu. Ses yapan fan kasa fanı ise daha düşük devirlisini almalısınız ya da anormal bir ses varsa rulman dağılmıştır, fanı herhangi bir yeni fan ile değiştirmelisiniz.

Merhaba. Hocam,12 voltla çalışan kasa fanları 12 volt ile 5 volt DC ile de çok kolay devir değiştirip çalışabiliyor. Ama kırmızı, siyah 2 kablolu kasa fanları yerine 3 kablolu olanların 3. kablosu sensör (duyarga) kablo ucu olup anakarttaki "fan speed control" yazılımlarıyla fan devirinin kasa içi sıcaklığına göre termostatik olarak değişebilmesi gerekirdi. Yazılarımı yazarken ortam sessizliğini sevdiğim için masaüstü PC'nin tüm hariçten konulan 80 mm.'lik kasa fanlarını (CPU fanı hariç devir kontrolsüz ekran kartları da buna dahil) yıllardır 12 volt yerine molex konnektöründen uygun dönüştürücü adaptörlerle siyah-kırmızı kablolar arasından ortak olan kollektör kablo bağlantısıyla + 5 volt DC ile besleyip çalıştırdım. Emin olun ki bu masaüstü PC'ye çok sıcak yaz aylarında fan sayısını çok az tutmanız (fan sayısını çok iyi dengelerseniz orijinalindeki ayni hava debisiyle ayni orijinal soğutmayı kolayca sağlayabilirsiniz) dışında aksi bir tesiri veya olumsuzluğu kesinlikle getirmiyor. Kolay gelsin.
Bağlantıya hazırlık işlemi: 3 kablolu PC kasa fanının hangi 2 ucundan + ve - uçların molex'in + 5 volt DC ucunun bağlanacağı, 9 volt pil veya 12 volt adaptör, akü ile açıkta çalıştırılıp döndüğü kontrol edilip bu kablo uçları belirlenmeli, 3. kablo ucu ise hiç bağlanmadan boşta (devir kontrolsüz 5 voltla çalışma için) bırakılacaktır. Açıkta kalan kablo düğümü bağlantıları kısa devreye karşı elektrik bandıyla mutlaka sarılmalıdır. Yanlışlıkla sensör (3.kablo) ucundan 5-12 volt DC'nin anlık uygulanması fan elektroniğine genelde zarar vermez. Kablo renk kodları fan markasına göre çok değişebilir çünkü. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Seri diyot kullanmamda bir sakınca olur mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hayır, bir sıkıntı olmaz, 4 seri bağlı 1N4001 silisyum diyotla 2.8 volt, 5 adediyle 12 volttan voltajı 3.5 volt kadar aşağıya düşürür. Fan daha sessiz çalışır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hayır, bir sıkıntı olmaz, 4 seri bağlı 1N4001 silisyum diyotla 2.8 volt, 5 adediyle 12 volttan voltajı 3.5 volt kadar aşağıya düşürür. Fan daha sessiz çalışır. Kolay gelsin.
Teşekkürler deneyeceğim.

Evet, fan sıcaklık kontrollü olarak çalışıyor olsaydı söylediğiniz çok doğru olurdu, ancak 3 kablolu fan kasada devir kontrolsüz olarak çalışıyor sanırım, bu yüzden üst RPM değeriyle sırf bu nedenle çalışıyor. Çok sesli olması fanların kendi iç tasarımları yüzünden olabilir, çok büyük ihtimalle. Örneğin 80 mm'lik fanlar daha küçük çaplı olup 12 voltla genelde yüksek devirle (istisnai olarak düşük RPM'le dönenleri bulunabilir) 120 mm.'lik fanlar ise fan çapları daha büyük olduğundan 12 voltla daha düşük RPM'le dönerken gereken hava debisini daha az rahatsız edici sesle verebilir.

Bu fan CPU fanı ise hiçbir şekilde buna devir amaçlı müdahelenin olmaması, bu ısınmanın asıl nedenini (aşırı kasa tozu, CPU soğutma aparatı ayakları gevşekliği, termal macunun çatlaması, vb.) araştırılıp gerekirse kasa iç sıcaklığının düşürülmesi için takviye fanların kasa içine ilavesi de gerekebilir. Kolay gelsin.

Özet: oldukça eski 9500gt ekran kartım var fanı yavaşladığı için biraz kurcaladım ve fan bozuldu bende yerine başka bir karttan fan taktım fakat güç girişini anakartın egzoz fanı 12v yerinden alıyor ekran kartının kendi boardındaki pin hasarlı

fan çok ses çıkarıyor bu yüzden düşürmek istiyorum ki ısı kontrolünü yaptım gpu-z ile eski fan ile 80 derece gören çip şu an taş çatlasın 69 derece görüyor bu arada böyle bir görsel buldum alternatif olarak da bu kullanılabilirmiş :D
Evet, fan sıcaklık kontrollü olarak çalışıyor olsaydı söylediğiniz çok doğru olurdu, ancak 3 kablolu fan kasada devir kontrolsüz olarak çalışıyor sanırım, bu yüzden üst RPM değeriyle sırf bu nedenle çalışıyor. Çok sesli olması fanların kendi iç tasarımları yüzünden olabilir, çok büyük ihtimalle. Örneğin 80 mm'lik fanlar daha küçük çaplı olup 12 voltla genelde yüksek devirle (istisnai olarak düşük RPM'le dönenleri bulunabilir) 120 mm.'lik fanlar ise fan çapları daha büyük olduğundan 12 voltla daha düşük RPM'le dönerken gereken hava debisini daha az rahatsız edici sesle verebilir.

Bu fan CPU fanı ise hiçbir şekilde buna devir amaçlı müdahelenin olmaması, bu ısınmanın asıl nedenini (aşırı kasa tozu, CPU soğutma aparatı ayakları gevşekliği, termal macunun çatlaması, vb.) araştırılıp gerekirse kasa iç sıcaklığının düşürülmesi için takviye fanların kasa içine ilavesi de gerekebilir. Kolay gelsin.
çok iyi bir sistemim varmış izlenimi verdim sanırsam kusra bakma.

Dosya Ekleri

• ea308c8ecb94fe6d3b80f62a649a356d.jpg
    ea308c8ecb94fe6d3b80f62a649a356d.jpg
    58,5 KB · Görüntüleme: 60

Geri
Yukarı