Çözüldü Anakarttan gelen bir uzun üç kısa bip sesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GatilKuala

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
G.Skill Ripjaws 3000MHz 8 GB X2 16 GB
SSD veya HDD modeli
120GB SATA SSD + 1TB HDD
Ekran kartı
MSI RX 5500XT Mech 4 GB OC
Anakart
ASUS Prime B350M-A
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600 AF
Merhaba, bu sabah bilgisayarı açtığım zaman anakarttan 1 uzun 3 kısa bip sesi geldi. ASUS'un sitesinden baktığımda GPU'da bir anormallik rastlandığı zaman veriyormuş bu sesi. Fakat daha önceden yoktu. Yeni bir monitör aldım ve HDMI'dan DisplayPort'a geçtim. Yeni monitör aldığım gün yapmaya başladı bunu. Ve işim daha komik tarafı bilgisayarı kapatıp açtığım zaman bu sorun ortadan kalkıyor. Fakat bu hatayı verdiğinde oyuna girmeye çalıştığımda görüntü 1-2 saniye geliyor ondan sonra komple gidiyor simsiyah oluyor ekran. Alt+Tab atıp başka bir uygulamaya girdiğimde düzeliyor. Dünden beri bu sorunun çözümünü arıyorum. BIOS'u sıfırladım ekran kartını söktüm taktım, temizledim. Hiçbir şey düzelmedi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. ( 1 uzun 3 bip sesi geldikten 2 saniye sonra görüntü geliyor. Normalde hiç gelmemesi gerekiyor sanırım. )

Merhaba, bu sabah bilgisayarı açtığım zaman anakarttan 1 uzun 3 kısa bip sesi geldi. ASUS'un sitesinden baktığımda GPU'da bir anormallik rastlandığı zaman veriyormuş bu sesi. Fakat daha önceden yoktu. Yeni bir monitör aldım ve HDMI'dan DisplayPort'a geçtim. Yeni monitör aldığım gün yapmaya başladı bunu. Ve işim daha komik tarafı bilgisayarı kapatıp açtığım zaman bu sorun ortadan kalkıyor. Fakat bu hatayı verdiğinde oyuna girmeye çalıştığımda görüntü 1-2 saniye geliyor ondan sonra komple gidiyor simsiyah oluyor ekran. Alt+Tab atıp başka bir uygulamaya girdiğimde düzeliyor. Dünden beri bu sorunun çözümünü arıyorum. BIOS'u sıfırladım ekran kartını söktüm taktım, temizledim. Hiçbir şey düzelmedi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. ( 1 uzun 3 bip sesi geldikten 2 saniye sonra görüntü geliyor. Normalde hiç gelmemesi gerekiyor sanırım. )

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle bir video buldum benim yaşadığım problemin aynısı. Oda DisplayPort kullanıyor. Oda 1 uzun 3 kısa sesinden sonra bilgisayarı kullanabiliyor. Şimdi test edip not düşeceğim buraya. İleride benimle aynı sıkıntıyı yaşayanlara küçük bir rehber olur.

Son düzenleme:
Çözüm
Dostum biraz yabancı forumlarda araştırma yaptım senin gibi sorun yaşayan birçok kişi var ve içlerinden biri bu durumun monitörünü kapattığı zaman oluştuğunu söylemiş. Bilgisayarı kapatınca monitörünü de mi kapatıyorsun?

Evet şu an bip hatasından kurtuldum sorun monitör kapalıyken anakartın görmeyip hata vermesiymiş. Eğer monitör'ü standby modunda bırakıp öyle açınca hiçbir sıkıntı olmuyor.
Dostum RAM'leri söküp takar mısın. Olmazsa tekini sök öyle çalıştırmayı dene. Cpu ya yakın olan kalsın.

Dostum RAM'leri söküp takar mısın? Olmazsa tekini sök öyle çalıştırmayı dene. CPU'ya yakın olan kalsın.

RAM'leri söküp yerlerini değiştirip, ayrıca silgi ile temizledim oksit varsa diye, zaten Ramlar'de herhangi bir problem yok hata Kodu'da RAM'lar ile alakalı değil. Ekran kartında sıkıntı var diyor.
Ama sorunu buldum galiba.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle bir video buldum benim yaşadığım problemin aynısı. Oda DisplayPort kullanıyor. Oda 1 uzun 3 kısa sesinden sonra bilgisayarı kullanabiliyor. Şimdi test edip not düşeceğim buraya. İleride benimle aynı sıkıntıyı yaşayanlara küçük bir rehber olur.
Dostum biraz yabancı forumlarda araştırma yaptım senin gibi sorun yaşayan bir çok kişi var ve içlerinden biri bu durumun monitörünü kapattığı zaman oluştuğunu söylemiş. Bilgisayarı kapatınca monitörünü de mi kapatıyorsun ?

Söz konusu arkadaş da display port kullandığını söylüyor ve aynı şekilde bir kere boot edip hata aldıktan sonra tekrar olmadığını söylüyor yani eğer monitörün fişini çekiyorsan yada düğmeden kapatıyorsan burada ekran kartın display porttaki monitörü başlatma esnasında görmüyor ve hata veriyor ardından algıladıktan sonra sorun ortadan kalkıyor.
Sorunun çözümü belirtilmemiş sanırım sende de aynı durum var ve monitörü kapalı konuma getirmemen gerekicektir. Ve en kısa sürede ASUS supporta destek ticket'ı atmanı öneririm. Ve yeni bios sürümlerini takip edip devamlı güncellemeni öneririm.

Dostum biraz yabancı forumlarda araştırma yaptım senin gibi sorun yaşayan birçok kişi var ve içlerinden biri bu durumun monitörünü kapattığı zaman oluştuğunu söylemiş. Bilgisayarı kapatınca monitörünü de mi kapatıyorsun?

Evet şu an bip hatasından kurtuldum sorun monitör kapalıyken anakartın görmeyip hata vermesiymiş. Eğer monitör'ü standby modunda bırakıp öyle açınca hiçbir sıkıntı olmuyor.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı