B450M-K anakarttan 1 uzun 3 kısa bip sesi geliyor

Lopew

Hectopat
Merhaba,

Bir gün bilgisayarımı temizlemek için tüm parçaları söktüm ve tekrar yerlerine taktım. Bu işlemi çok defa yaptım ama ilk defa böyle bir sorunla karşılaştım. Bilgisayara güç verdiğimde önce hiçbir problem yok bip sesini alıyordum daha sonrasında ekranıma görüntü gelmesi gereken yerde bir uzun ve tekrarında 3 kısa bip sesi geliyordu, arkadan Windows sesleri geliyor yâni sistem açık onu doğrulamak istiyorum sadece görüntü yok sanırım. Sorunun ekran kartında olabileceği söyleniyordu farklı bir ekran kartı taktım evet görüntü alabiliyordum. Bunun üzerine ekran kartımı ASUS yetkili servisine gönderdim ve bu işlemi 3 defa yaptım hiçbir sorun yok denilip geri gönderildi. Çağrı merkezlerine ulaştım, kanıt içerikli video çektim ve gönderdim kendilerine incelemelere başladılar. Geçen gün itibari ile RAM'in üzerinde yazan part no, MHz değeri vb. şeyleri istediler ve ertesi gün bana RAM'in anakarta uyumlu olmadığı bu yüzden problem olduğu söylendi. Bu RAM'i bana satan firma İtopya ve anakartın sitesinden baktım cidden uyumsuz göstermiyor RAM'i kendi kılavuzunda. Ama aklıma takılan bir şey var bu yazıyı şu an aynı o sistemle yazıyorum ve tek değişen parça ekran kartı, eski ekran kartımı taktığımda çalışan RAM yeni ekran kartımı taktığında neden çalışmıyor bunu anlamadım ki yeni ekran kartımla sistemi 1 yıl kadarı kullandım da yani hiçbir sorun yokken şu an sistemimi kullanamıyorum.

Yeni ekran kartım: RX 570 4 GB OC.
Eski ekran kartım: NVIDIA GeForce 315.
Anakart: B450M-K
İşlemci: Ryzen 5 2600X.
RAM: Screenshot
Sorunu detaylı çektiğim video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Birden fazla kısa bip sesi = Anakart arızası
  • Sürekli bip = Güç Kaynağı arızası
  • 1 Uzun bip = Bellek tazelemesinde hata
  • 1 Uzun 1 Kısa bip = Anakart veya Bios arızası
  • 1 Uzun 2 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (DIP switch)
  • 1 Uzun 3 Kısa bip = Ekran Kartı arızası
  • 2 Uzun 1 Kısa bip = Ekran Kartı arızası (RAMDAC)
  • 2 Kısa bip = Bellek eşlik (parity) hatası
  • 3 Kısa bip = Belleğın ilk bölümünde (64K) hata
  • 4 Kısa bip = Timer hatası
  • 5 Kısa bip = İşlemci hatası
  • 6 Kısa bip = Klavye(işlemcisi) hatası
  • 7 Kısa bip = İşlemci hatası
  • 8 Kısa bip = Ekran Kartı belleği(okuma/yazma) hatası
  • 9 Kısa bip = Bios Rom hatası
  • 10 Kısa bip = CMOS(okuma/yazma) hatası
  • 11 Kısa bip = Tampon Bellek hatası

Ekran kartının montajının düzgün olduğundan emin olun muhtemelen düzelir. Düzgün takılmamış, yuvaya tam oturmamış olabilir. Sök tak yapmayı deneyin.

Geri
Yukarı