Android Cihaza ROOT Atılmalı mı?

Eğer telefonun garantisi bitmişse atabilirsiniz. Telefonun köküne erişim izni veriyor sadece. Eğer telefonun yazılımlarıyla felan uğraşıyorsanız atabilirsiniz. Ama klasik arama, mesaj atma, sosyal medya gibi işler yapıyorsanız atmanın size bir faydası olmayacağını belirtmek isterim.

Telefonun garantisi devam ediyorsa, önermem. Çünkü root atarsan seri numarasıda silinebiliyor. Bu da garanti dışı kalabilir demek oluyor. Ayrıca root atarsan, Play Store'da bulunan root isteyen uygulamalarıda kullanabilirsin. Telefona uygulanan sınırı kaldırmış olursun. Bu işlem kişinin kendi sorumluluğundadır.

Root, Android'in şoför koltuğuna geçmek gibi bir şey. Yetki tamamen elinizde oluyor. Bir de custom rom, Xposed modüllerine el atarsanız uzay mekiği gibi bir telefon olur. ;) Ben gereksiz sistem uygulamalarını silmek için root yetkisi alıyorum mesela, özellikle de Google'ın uygulamalarını.

Fakat banka uygulamaları, e-Devlet Kapısı gibi kimlik bilgilerinizi içeren diğer uygulamaları kullanıyorsanız güvenlik ile ilgili bildirimler çıkabilir karşınıza. Bu tür önemli bilgileri içeren uygulamaları kullanıyorsanız tavsiye etmiyorum.

Root yetkisini aldığınız uygulamada unroot işlemi de olabiliyor bazen. Güzel ama güvenli bir işlem değil maalesef root işlemi. Bilgilerinizin çalınma ihtimali yüksek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı