Android Güncellemeleri Neden Önemli?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
vivo V29

Hayatımızın merkezinde olan akıllı telefonlarımızın kusursuz ve kesintisiz çalışması kritik önem taşıyor. Oysa en yeni teknolojiye sahip telefonu da satın alsak, telefonlarda zaman içinde güvenlik açıklarının oluşması, kasma ve kapanma, bataryanın yetersiz kalması, bazı uygulama ve oyunları indirememe ya da kullanamama gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Android telefonunuzun güncel olmadığı durumlarda karşılaşabileceğiniz bazı sıkıntılara kısaca göz […]

Devamı: Android Güncellemeleri Neden Önemli?
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Android telefonlarda Güvenlik Güncelleştirmeleri ve Hata Gidermeleri hariç sürüm yükseltmeye çok ihtiyaç olmuyor. Zaten şu an elinde Android 7 olan bir kullanıcı çoğu uygulamaya erişebiliyor. Şahsen çok ihtiyaç olmadıkça yapılmaması sorun değil.

Güncelleme yapınca telefon yavaşlayabiliyor, eski sürüm uygulamalar çalışmayabiliyor. Üniversitenin uygulamalarını kuramıyorum mesela şu anda. Samsung Fit 2 bilekliğim artık telefonla bağlantı sıkıntıları çıkarıyor. Ama güvenlik vs derken güncellemeye devam ediyoruz :D

Yıllardır iOS kullanıyorum. Son zamanlarda 1-2 hafta tam anlamıyla Android kullanmayı denedim ve sonuç bana göre benim kullanımıma göre hüsranla sonuçlandı.
Otomatik şifre doldurma sistemi stabil değil pek. Halen daha SMS'deki gelen kodu kopyala yapıştırmak gerekiyor bazen. 2FA sistemi doğru düzgün yok çok derinlerde Samsung hesabı üzerinden... 2FA otomatik doldurma özelliği stabil değil yok desem abartmamış olurum ve özellikle diğer uygulamaların desteği yok.
Browser da halen daha açık sekmeleri o küçücük X çarpıya basıp kapatmak gerekiyor. Kaydırıp kapatma her browser uygulamasında yok. Doğru düzgün reklam engelleyemiyor daha doğrusu engellediği reklamın alanını halen daha gösteriyor orada reklam var mış gibi. En ideal olan Vivaldi vardı. Elle AdBlock filtresi ekledim ama stabil değil bazen siteleri açarken filtre elenmemiş gibi reklamları göstermiyordu ama reklamların alanını gösteriyor.
Evrensel olsun her platformda da kullanacağım bir Browser olsun diyorsun bu kez dediğim konuların eksikliğini ciddi anlamda yaşıyorsun. Hatta çoğu Browser da ana ekrana klasör içinde klasör veya web siteleri veya klasör içinde web siteleri ekleme yok.
Her Browser da eklenti desteği yok.
PC de kullanmayacağım kiwi browser ı mobil de kullanmak gerekiyor eklenti için mesela. Yani PC de Ankara Mobile Konya. Hani evrensellik özgürlük.
Safari deki temiz web arayüzünü androidde bulamadım.
Bu saydıklarım temel kullanım alışkanlıklarım ve en çok sık sık kullandığım şeyler ince ayrıntılar. Platform değiştirince anladım ne kadar rahat pratik kullanışlı olduğunu iOS'un.

iOS 'dan Android'e geçecek kullanıcıya önceki platformu arattırmamaları eksiklikleri hissettirmemeleri gerekiyor.

Son düzenleme:
Yıllardır iOS kullanıyorum. Son zamanlarda 1-2 hafta tam anlamıyla Android kullanmayı denedim ve sonuç bana göre benim kullanımıma göre hüsranla sonuçlandı.
Otomatik şifre doldurma sistemi stabil değil pek. Halen daha SMS'deki gelen kodu koylaya yapıştırmak gerekiyor bazen. 2FA sistemi doğru düzgün çok derinlerde Samsung hesabı üzerinden... 2FA otomatik doldurma özelliği stabil değil ve özellikle diğer uygulamaların desteği yok.
Browser da halen daha açık sekmeleri o küçücük X çarpıya basıp kapatmak gerekiyor. Kaydırıp kapatma her browser uygulamasında yok. Doğru düzgün reklam engelleyemiyor daha doğrusu engellediği reklamın alanını halen daha gösteriyor orada reklam var mış gibi. En ideal olan Vivaldi vardı. Elle AdBlock filtresi ekledim ama stabil değil bazen siteleri açarken filtre elenmemiş gibi reklamları göstermiyordu ama reklamların alanını gösteriyor.
Evrensel olsun her platformda da kullanacağım bir Browser olsun diyorsun bu kez dediğim konuların eksikliğini ciddi anlamda yaşıyorsun. Hatta çoğu Browser da ana ekrana klasör içinde klasör veya web siteleri veya klasör içinde web siteleri ekleme yok.
Her Browser da eklenti desteği yok.
PC de kullanmayacağım kiwi browser ı mobil de kullanmak gerekiyor eklenti için mesela. Yani PC de Ankara Mobile Konya. Hani evrensellik özgürlük.
Safari deki temiz web arayüzünü androidde bulamadım.
Bu saydıklarım temel kullanım alışkanlıklarım ve en çok sık sık kullandığım şeyler ince ayrıntılar. Platform değiştirince anladım ne kadar rahat pratik kullanışlı olduğunu iOS'un.

iOS 'dan Android'e geçecek kullanıcıya önceki platformu arattırmamaları eksiklikleri hissettirmemeleri gerekiyor.
Via Browser dene.

Zorunlu olmadıkça güncelleme yapılmasını tavsiye etmiyorum. Örneğin cihazınıza Custom ROM yükleyeceksiniz ama cihazınız prenormale düştü. Tabii cihazınız güncel ise bu durumdan kurtulmanız aşırı zordur çünkü güvenlik açıkları kapatılmıştır. Bunun gibi şeylerle işiniz yoksa bile güncelleme yaptıktan sonra cihazınızda göze çarpar büyük bir yavaşlama hissedebilirsiniz. Ondan sonra Custom ROM yükleme ihtiyacı hissedersiniz 😃

Zorunlu olmadıkça güncelleme yapılmasını tavsiye etmiyorum. Örneğin cihazınıza Custom ROM yükleyeceksiniz ama cihazınız prenormale düştü. Tabii cihazınız güncel ise bu durumdan kurtulmanız aşırı zordur çünkü güvenlik açıkları kapatılmıştır. Bunun gibi şeylerle işiniz yoksa bile güncelleme yaptıktan sonra cihazınızda göze çarpar büyük bir yavaşlama hissedebilirsiniz. Ondan sonra Custom ROM yükleme ihtiyacı hissedersiniz 😃
çok iyi bilirim bilmez miyim. Android güvenlik güncellemeleri veya sürüm değişikliklerinde U3 U4 U5 U6.... gibi vb farklı şeyler var değişiyor ve bu da mesela U4 de imei repair yapılabiliyorken U5 te yapılamıyor gibi zorluklar çıkarıyor. :)

Geri
Yukarı