Android Kullanmak İstemiyorum

Ben de benzer şekilde düşünüyorum. Android'in rakibi maalesef yok ancak MicroG gibi şeyler ile bir nebze de olsa Google'dan uzak kalabilirsin.

Ben kendi telefonuma MicroG bile yüklemedim. Google Play Servslerini gerektiren bir uygulama kullanmıyorum. Telefonuma Custom ROM yükledikten sonra hiçbir şey kurmadım. Ne Gapps, ne de MicroG.

Google Play Servisleri olmadan birkaç şey eksik kalıyor. Özellikle Youtube ve Play Store. Maalesef Google Play Servisleri olmadan kurulmuyor veya çalışmıyor bunlar.

Youtube için Youtube Vanced yetiyor. Youtube Vanced ile Google hesabına giriş yapabilmek için ayrı bir MicroG uygulaması kurmak lazım ama onu da kurmadım. Hesapsız hesapsız kullanıyorum.

Play Store için de ilk başta Apkpure yükledim ama baktım arkaplanda çalışıp duruyor, sinirlenip kaldırdım. F-Droid her yerde önerilenlerin başında geliyor ama ben pek beğenmedim. En sonunda Yalp Store'u keşfettim. Sade bir yapısı var ve uygulamaları Play Store'dan çekiyor direkt. Play Store olmadan Play Store kullandırıyor bir bakıma. Play Store sorunuma da çözüm oldu kendisi.

Belki telefonundan Google'ı çıkartmak isteyen arkadaşlara yardımcı olur yazdıklarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı