Android Programlama İçin Kaynak Önerisi

MelihSamandar

Hectopat
Uzun bir zamandan beri hep yapmak istediğim fakat internetteki kaynakları ve karmaşayı görünce hep geri adım attığım bir konu oldu android'de programlama yapmak benim için. İnternette ne kadar arasam da dersleri düzgün anlatan bir kitap, kanal, blog, sayfaya rastlamadım, daha doğrusu bulamadım. Genelde sorduğumda bana internet sitelerinin daha düzgün kaynaklar olduğunu, kitapların hemen bu konularda eski kalabildiğini söylediler. Bu konu hakkında bilgili olanlar varsa bana kaynak önerisinde bulunabilir mi? (Bunun hemen öyle 1 saat ya da hafta içerisinde gerçekleşmeyeceğini tabii ki de biliyorum lütfen bu şekilde heves kırıcı sözler yazmayın.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Android programlamanın bir kaç yolu var. Hybrid, Native vs. Native için duymuşsunuzdur muhakkak Java-Android Studio kullanmanız gerek. Ya da C# ile Xamarin'de Native mobil uygulama geliştirebilmektesiniz.

Bunun yanı sıra HTML-CSS-JS bilenlerin hızlıca mobil uygulama geliştirebilmesi için Hybrid mobil uygulama geliştirme imkanı var. Bunu da Cordova,Phonegap,Ionic vs. ile geliştirebiliyorsunuz.

Bir de ReactNative var mesela JS ile yazıyorsunuz fakat UI yani arayüz Native olduğu söyleniyor.
Tüm bunları okuduktan kafanızın karışmaması imkan ben bile yazarken yanlış bir bilgi vermemek için dikkat ettim. Yanlış bildiklerim varsa affola. Ben C# bildiğim için Xamarim kullanmak istedim fakat beceremedim. Bunun yerine HTML-CSS bildiğim için Hybrid geliştirmeye kalktım.Typescript ile Angular2 yazarak Ionic'te Android uygulama geliştiriyorum.Elbette performans problemleri vs. oluyor. Android'i java ile yazmadıkça mutlaka çeşitli problemler olacak. Native olan Xamarin'de , Android Studio'da Java ile yazılmış aynı APK' nın boyutu A.Studio'ya göre 2 kat büyük. Bu da mesela bir dezavantaj. Bazı şirketler Hybrid mobil uygulamalarını daha sonra Xamarin'e taşıyor. Hybrid bir aşama gibi görülüyor sanıyorum mobil uygulama geliştirme konusunda, çünkü basit ve hızlı.

Diğer arkadaşlar da mutlaka fikir verecektir ben sana Xamarin ve Ionic v2(v2 Angular2 ile yazılıyor v1 ise Angularjs ile. Angular2 ile arasında sadece versiyon değil uçurum var dikkat et v1 değil v2 olacak.) ile ilgili güzel kaynak söyleyeceğim.
Bu kanalda güzel videolar var takip etmeni öneririm diğer videolarını.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
-> Ionic2
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
-> Xamarin

Android programlamanın bir kaç yolu var. Hybrid, Native vs. Native için duymuşsunuzdur muhakkak Java-Android Studio kullanmanız gerek. Ya da C# ile Xamarin'de Native mobil uygulama geliştirebilmektesiniz.

Bunun yanı sıra HTML-CSS-JS bilenlerin hızlıca mobil uygulama geliştirebilmesi için Hybrid mobil uygulama geliştirme imkanı var. Bunu da Cordova,Phonegap,Ionic vs. ile geliştirebiliyorsunuz.

Bir de ReactNative var mesela JS ile yazıyorsunuz fakat UI yani arayüz Native olduğu söyleniyor.
Tüm bunları okuduktan kafanızın karışmaması imkan ben bile yazarken yanlış bir bilgi vermemek için dikkat ettim. Yanlış bildiklerim varsa affola. Ben C# bildiğim için Xamarim kullanmak istedim fakat beceremedim. Bunun yerine HTML-CSS bildiğim için Hybrid geliştirmeye kalktım.Typescript ile Angular2 yazarak Ionic'te Android uygulama geliştiriyorum.Elbette performans problemleri vs. oluyor. Android'i java ile yazmadıkça mutlaka çeşitli problemler olacak. Native olan Xamarin'de , Android Studio'da Java ile yazılmış aynı APK' nın boyutu A.Studio'ya göre 2 kat büyük. Bu da mesela bir dezavantaj. Bazı şirketler Hybrid mobil uygulamalarını daha sonra Xamarin'e taşıyor. Hybrid bir aşama gibi görülüyor sanıyorum mobil uygulama geliştirme konusunda, çünkü basit ve hızlı.

Diğer arkadaşlar da mutlaka fikir verecektir ben sana Xamarin ve Ionic v2(v2 Angular2 ile yazılıyor v1 ise Angularjs ile. Angular2 ile arasında sadece versiyon değil uçurum var dikkat et v1 değil v2 olacak.) ile ilgili güzel kaynak söyleyeceğim.
Bu kanalda güzel videolar var takip etmeni öneririm diğer videolarını.
-> Ionic2
-> Xamarin
Hocam öncelikle yazdıklarınızı yazdığınız gün okudum fakat cevap konusunda geç kaldım. Bu yüzden kusura bakmayın. Buradan anladığım kadarıyla xamarin kullanabilmek için C# diline az çok hakim olmak gerek. Fakat benim bu konu hakkında pek bir geçmişim yok. Sadece yaptığım ufak tefek araştırmalar var. Benim her şeyi sıfırdan öğrenerek, yani bir ilkokul 1. sınıfa giden birinin okuma-yazmayı öğrenmesi gibi başlamam gerek bu işe yanlış anlamadıysam. Sizinle iletişime geçebileceğim facebook, instagram vs. bir sosyal medya varsa yazarsanız sevinirim.

Dostum PM atmaya çalıştım fakat başaramadım. DonanımHaber'de yine aynı alpmirza nicki ile ulaşabilirsin genelde orada yazıyorum burada açıkçası bu konuya yazmak için üye olmuştum . Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Java kitabı alabilirsin, webden bakarak tam verim alamayabilirsin. YouTube'da dersler var, onlara da bakabilirsin. Bedava kaynak 2 tane var; birisi Microsoft Açık Akamedi, diğeri ise C# ile Android programlama dersleri var. İkinci olarak Turkcell'in Geleceği Yazanlar platformu bedava, Android dersleri var, aynı Microsoft gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Java kitabı alabilirsin, webden bakarak tam verim alamayabilirsin. YouTube'da dersler var, onlara da bakabilirsin. Bedava kaynak 2 tane var; birisi Microsoft Açık Akamedi, diğeri ise C# ile Android programlama dersleri var. İkinci olarak Turkcell'in Geleceği Yazanlar platformu bedava, Android dersleri var, aynı Microsoft gibi.

Hocam kitap alacaktım fakat bir arkadaşım web siteleri daha verimli olur dedi.Ben de kitap taraftarıyım her şey belli bir akışta ilerlediği için.Peki önerdiğiniz bir kitap var mıdır?? Rica etsem söyleyebilir misiniz?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı