Android Studio Build hatası

Haydar Dogan

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Herkese merhaba, Android Studio'da flutter ve dart kullanarak uygulama geliştirmek amacıyla başladığım serüvenin 2.gününde hatalarla boğuşuyorum ve hiçbir çözüm üretemedim. Kod yazılıp çalıştırıldığında aşağıdaki hatayı veriyor. Lütfen yardım edin işin içinden çıkamadım. Her şeyi kaldırıp baştan tekrar yükleme işlemini de yaptım fakat sorun çözülmedi.

Faılure: Build failed with an exception.

* What went wrong:
Could not open settings generic class cache for settings file 'C:\oynat_bakalim\android\settings.gradle' (C:\Users\Haydar\.gradle\caches\6.7\scripts\1fnwrr8g4rohfp291nvlxj5qe).
> Bug! Exception in phase 'semantic Analysis'in Source unit '_buildscript_' unsupported class file major version 60.

* Try:
Run with --stacktrace option to GET the stack trace. Run with --info or --Debug option to GET more log output. Run with --scan to GET Full insights.

* GET more help at Gradle | Search for Help with Gradle

Build faıled in 4S.
Exception: Gradle task assembledebug failed with exit code 1

Dosya Ekleri

• hata1.png
    hata1.png
    57,1 KB · Görüntüleme: 167
Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba, Android Studio'da flutter ve dart kullanarak uygulama geliştirmek amacıyla başladığım serüvenin 2.gününde hatalarla boğuşuyorum ve hiçbir çözüm üretemedim. Kod yazılıp çalıştırıldığında aşağıdaki hatayı veriyor. Lütfen yardım edin işin içinden çıkamadım. Her şeyi kaldırıp baştan tekrar yükleme işlemini de yaptım fakat sorun çözülmedi.

Faılure: Build failed with an exception.

* What went wrong:
Could not open settings generic class cache for settings file 'C:\oynat_bakalim\android\settings.gradle' (C:\Users\Haydar\.gradle\caches\6.7\scripts\1fnwrr8g4rohfp291nvlxj5qe).
> Bug! Exception in phase 'semantic Analysis'in Source unit '_buildscript_' unsupported class file major version 60.

* Try:
Run with --stacktrace option to GET the stack trace. Run with --info or --Debug option to GET more log output. Run with --scan to GET Full insights.

* GET more help at Gradle | Search for Help with Gradle

Build faıled in 4S.
Exception: Gradle task assembledebug failed with exit code 1

Aynı problemi yaşıyorum. Sorunu çözebildiniz mi?

Aynı problemi yaşıyorum. Sorunu çözebildiniz mi?
Maalesef, daha fazla da uğraşmadım açıkçası. Visual Studio ile Xamarin çalışmaları yapmıştım bir süre önce. O zaman indirmiş olduğum eklentilerle, geçici dosyalarla vb. alakalı olduğunu düşünüyorum. Format atıp temiz bir kurulum yapılırsa sorun bence ortadan kalkacaktır.

Terminalde flutter run yazmayı denediniz mi.
Bazen debug yapılırken bu tür hatalar çıkartabiliyor. Sebepleri şunlardan olabilir:
1-jdk sürümleri(java)
2-iplemente ettiğin kod parçaları (buildgradle dosyanın içinde depencies bölümünü kontrol edin)
3-pc mobil erişim noktası açık olmasından dolayı çalışmayabilir.
Sadece bu hataları gördüm düzenledim çalıştı.
Bu da olmazsa termnalde flutter clean uygulayın sonra da flutter pub get yazın ve flutter run diyerek çalıştırın.
İyi çalışmalar :)

Terminalde flutter run yazmayı denediniz mi.
Bazen debug yapılırken bu tür hatalar çıkartabiliyor. Sebepleri şunlardan olabilir:
1-jdk sürümleri(java)
2-iplemente ettiğin kod parçaları (buildgradle dosyanın içinde depencies bölümünü kontrol edin)
3-pc mobil erişim noktası açık olmasından dolayı çalışmayabilir.
Sadece bu hataları gördüm düzenledim çalıştı.
Bu da olmazsa termnalde flutter clean uygulayın sonra da flutter pub get yazın ve flutter run diyerek çalıştırın.
İyi çalışmalar :)
Teşekkür ederim cevabınız için fakat komple bilgisayardan kaldırıp VS Code ile devam ediyorum çalışmalara :)

Hatanın sebebi şu bu aralar çok yaşanıyor android studio'nun son güncellemesiyle artık build failed hatası alınıyor run dediğinizde ilk olarak ayrı bir class oluşturun java classı içinde girin ve public static void main(String args[]){

}
Şeklinde tanımlayın kodunuzu buraının içine yazınız yine run dediğinizde aynı hatayı alacaksınız bildiğinizin aksine sol tarafdaki dosyalar kısmını açın com.example diye bir kısım olur mainactivitylerin bulunduğu yer sizin kodu yazdığınız sınıfın üstüne sağ tıklayın run değilde run coverage diye bir seçenek var onunla çalıştırırsanız hata vermiyor ben vs code ile android geliştirmeyi pek önermem çünkü androidin baya bir özelleği android studio ile uyumlu

Geri
Yukarı