Android Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Nikola.Tesla

Hectopat
Merhaba, telefonumu yenilemek istiyorum fakat yeni alacağım telefona bir türlü karar veremiyorum. Çok pahalı bir şey almayacağım kesin ama :D Xiaomi veya Asus'un uygun fiyatlı telefonlarından birini almayı düşünüyorum fakat aklıma takılan birkaç nokta var.

a. Telefonların işlemci çekirdek sayısı, hızı ve işlemci modeli (Snapdragon ### gibi) üzerine nasıl bir yorum yapmalıyım. Farklı birkaç telefonu karşılaştırırken hangi işlemcinin daha performanslı olacağını nasıl anlarım?

b. Bildiğim kadarıyla RAM miktarı (GB cinsinden) önemli olduğu kadar hangi RAM'in kullanıldığı da bir o kadar önemli, tıpkı bilgisayardaki gibi. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir?

c. Ekran çözünürlüğü en az kaç olmalı? Sanırım bu sorunun cevabı ekran boyutuna göre değişiyor :D

d. Android işletim sistemi en az kaç olmalı? Genelde eşyalarımı temiz ve düzgün kullandığım için uzun süre dayanıyorlar. Bu süreç içerisinde (3-4 sene) bana sorun yaşatmayacak olan kaçıncı Android sürümüdür?

Umarım bana yardımcı olduğu kadar diğer arkadaşlar için de faydalı bir başlık olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğu kişi hıza vs. önem verdiği için işlemci GHz ve RAM dicektir, elbette önemli ama bana kalırsa kameraya ben daha çok önem veriyorum ve çok inceleme sonucu iPhone dışında hiçbir telefonun lensinin iPhone'dan daha iyi olmadığı düşüncesindeyim.

Hakılsınız ama özellikle Android tarafında telefonu uzun ömürlü yapan işlemcisi ve RAM miktarı oluyor. Hatta yeni, pili değişemeyen telefonlarla beraber pil de önemli.

İphone'da ise lens değil sensör ve sensörün çektiği resmi işleyen işlemci vey yazılım ikilisi farkı yaratıyor.

Telefonda oyun vs. oynamıyorm, chatleşirken belki arada fotoğraf çekiniyorum diye iPhone diyorum bu kullanım amacına göre değişir.
iPhone'nun tek kötü yanı mAh değerleri.

a. Kısaca hangisinin sayısı büyükse o daha iyidir gibi. Snapdragon 8xx serisi performans serisi. O seriyi -8xx- uygun fiyatlılarda bulmak zor. 6xx serisi de fiyat/performans denilebilir. Snapdragon'lu olması önemli bana kalırsa, MediaTek işlemciler çok da iyi değiller.

b. RAM konusu çok ağır işler yapmıyorsanız aşırı önemli değil. Zaten 4-6 GB RAM standartlaştı bu seviyede olanları almanız daha iyi olur. 6 Tavsiyem.

c. Ekran çözünürlüğü gerçekten hiç önemli değil. 1080 bulursanız onu 720 bulursanız onu alın. PPi değerleri 326'nın üzerindeyse yeterli oluyor, PPi değerlerini epey.com üzerinde bulabilirsiniz.

d. Android 10'a tüm cihazlar geçmedi sanırım. 10 bulursanız daha iyi fakat 9 alırsanız yüksek ihtimalle 10'a yükseltebilirsiniz. Fakat küçük ama önemli bir detay var: eğer Android 8'den geçmişse 9'a Android 10 alacağı son sürüm güncellemesi olur. AndroidOne sistemli bulursanız onlar da işinizi görür daha uzun süre -3 yıl- güncelleme alma garantisi var. Kısacası Android 10 ile piyasaya sürülmüş AndroidOne ekosistemine dahil bir cihaz almanız daha iyi olur.

Son düzenleme:
Merhaba, telefonumu yenilemek istiyorum fakat yeni alacağım telefona bir türlü karar veremiyorum. Çok pahalı bir şey almayacağım kesin ama :D Xiaomi veya Asus'un uygun fiyatlı telefonlarından birini almayı düşünüyorum fakat aklıma takılan birkaç nokta var.

a. Telefonların işlemci çekirdek sayısı, hızı ve işlemci modeli (Snapdragon ### gibi) üzerine nasıl bir yorum yapmalıyım. Farklı birkaç telefonu karşılaştırırken hangi işlemcinin daha performanslı olacağını nasıl anlarım?

b. Bildiğim kadarıyla RAM miktarı (GB cinsinden) önemli olduğu kadar hangi RAM'in kullanıldığı da bir o kadar önemli, tıpkı bilgisayardaki gibi. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir?

c. Ekran çözünürlüğü en az kaç olmalı? Sanırım bu sorunun cevabı ekran boyutuna göre değişiyor :D

d. Android işletim sistemi en az kaç olmalı? Genelde eşyalarımı temiz ve düzgün kullandığım için uzun süre dayanıyorlar. Bu süreç içerisinde (3-4 sene) bana sorun yaşatmayacak olan kaçıncı Android sürümüdür?

Umarım bana yardımcı olduğu kadar diğer arkadaşlar için de faydalı bir başlık olur.

a - Çekirdek sayısı performans ile doğru orantılı. 8 çekirdekli bir işlemci %99 4 çekirdekli bir işlemciden daha iyidir.

Genelde snapdragon işlemciler iyidir. Ama eğer telefon rom yüklemem root atmam derseniz o zaman mediatek de kullanabilirsiniz.

Snapdragon işlemcilerde numara model belirtir. İlk baştaki numara genel bir ikir verir.
Örneğin Snapdragon 8xx > 7xx > 6xx >4xx gibi. Baştaki sayı ne kadar büyükse işlemci o kadar güçlüdür. Ama bunu göz önüne alırken son çıkan 3-4 işlemciyi göz önüne almak lazım. Örneğin Snapdragon 820 eski bir işlemci. Başında 8 olmasına rağmen son çıkan 730 yada 720g işlemcileri 820den daha iyi.

b - Ram cinsi şuan zaten genelde DDR4 ram kullanılıyor çou cihazda daha aşağısını almayın. Ram miktarı ile ilgili olarak da şunu söyleyebilirim. Bu tamamen sizin ne kadar çok uygulama kullandığınıza bağlı. Eğer sadece youtube twitter insta gibi 3-5 uygulamayı kullanıyorsanız 4gb ram bile yeterli olur. Ben 4gb kullanıyorum ve bana yeterli geliyor.

c - Ekran çözünürlüğü biraz kişisel bir şey. Benim telefonum 6inç ekran ve 720p. Bu beni hiç rahatsız etmiyor ama başka bir kişi pikselleri saydığını söylüyor. Göreceli bir kavram.

Bir de ekran teknolojileri var.
AMOLED vs LCD. Amoled, Lcd ekrandan çok daha iyidir renkleri daha canlı verir, göze daha hoş gelir ama daha pahalıdır. Ben mesela 720p amoled kullanıyorum. Şimdi bana 1080p Lcd verseler değişmem. Amoled bana çok daha çekici geliyor.

d - Android sürümü ne kadar yeni ise sistemi o kadar uzun kullanırsınız. Her sene yeni bir android sürümü çıkar. Benim elimde Android 5.0 lolipop bir cihaz var ve hala youtube facebook gibi bir çok popüler uygulamayı çalıştırıyor. Buna dayanarak bir hesap yaparsak(yani bir android sürümünün 5 sene gittiğini varsayarsak) ve sizin telefonu 4 sene kullanmak istediğinizide düşünürsek

(Son android sürümü + 4) - 5 işleminden 10+4-5 = 9. Yani 4 sene kullanmak istediğiniz bir telefonun android 9 sürümü olması sizin için iyidir. Eğer güncllemem veren bir firmadan alırsanız teleonu sisteminizi 10a hatta 11e bile yükseltebilirsiniz.

Çoğu kişi hıza vs. önem verdiği için işlemci GHz ve RAM diyecektir, elbette önemli ama bana kalırsa kameraya ben daha çok önem veriyorum ve çok inceleme sonucu iPhone dışında hiçbir telefonun lensinin IPhone'dan daha iyi olmadığı düşüncesindeyim.

Hocam iPhone kimden tedarik ediyor lensi?

Android platformu fazla ram tüketen bir platform. Bu yüzden min 4 Gb RAMli cihazlar alınmalı benim önerim ise min 6 gb ramli cihazlara yönelmen. 8xx serisi en üst düzey işlemci sınıfı bugün snapdragon 835 bile hala birçok işi gören güçlü bir işlemci. Tavsiyem minimum 7xx serisi işlemcilere yönelmeniz. 660 ve 665 serisi bence daha çok günlük kullanım cihazları ve uzun ömürlü gelmiyor bana pek. 7xx serisi ve 6 gb ramli cihaz almanız sizin için en ideal şey olacaktır. Ekran olarak hd hd+ cihazların çözünürlüğü düşük (tabi ki kullandıkça göz alışıyor ancak full hd dururken :D) hele ki artık sonsuz ekranlı cihazlar varken hd hd+ lı cihazlar alınmamalı. Ips ve amoled tabanlı ekranlarda da renk doğruluğu ve görsel güzellik olarak amoled panellere yönelmen daha iyi olacaktır. Yani snapdragon 7xx veya 8xx serisi min 6 gb ramli amoled panelli full hd çözünürlüklü bir cihaz bakmalısın. Benim bu dediklerimin birleştiği sana önereceğim cihaz ise Mi 9t olacak. Fiyatlar yükselmeden önce 2.5k civarıydı şu anda 3 bine çıkmış durumda.

Geri
Yukarı