Android telefonlardaki ekran koruyucu gökkuşağı gibi görünüyor

DNA

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
6
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Telefon olarak tuşlu Nokia hariç hep iPhone kullandım. Her zaman da ekran koruyucusu ile kullandım. Şimdiki ekran koruyucumu yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum. Ekran koruyucusu parlaklığı sonuna kadar açsam da ekranı kötü göstermiyor. Ekran koruyucusu olmadığı zaman ile aynı görünüyor.

Öte yandan Android telefonlara parlaklığı açık halde baktığım zaman ekranlarında koruyucu olsa da olmasa da piksellerinin gökkuşağı gibi birbirinden farklı göründüğünü fark ettim. Muhtemelen fark etmiş ve ne dediğimi anlamışsınızdır. O ekrana bakınca gözümü almaya başlıyor. Her pikselden farklı renkler çıkıyor. Ekranı silsem de bu durum geçmiyor. Tuşlu Nokia kullanırken onda da bu sorun vardı.

Bunun sebebi nedir?

Ekranlarında koruyucu olsa da olmasa da piksellerinin gökkuşağı gibi birbirinden farklı göründüğünü fark ettim.
Başlıkta sorun ekran koruyucusunda diye belirtmişsiniz açıklamada böyle demişsiniz, açıkçası tam anlayamadım ve dediğiniz durum bir çağrışım yapmadı.

Başlıkta sorun ekran koruyucusunda diye belirtmişsiniz açıklamada böyle demişsiniz, açıkçası tam anlayamadım ve dediğiniz durum bir çağrışım yapmadı.
Sorun ekranda da olabilir gibi çünkü Nokia'da koruyucu olmamasına rağmen öyleydi ama Android için muhtemelen ekran koruyucusundan diye düşünüyorum. Daha nasıl çağrıştırabilirim bilmiyorum.

Genelde TFT panellerde oluyor bu durum, güncel cihazlarda olmaması gerekli en azından IPS ve OLED için. Oluyorsa ekran koruyucusundandır. Kalın plastik koruyucular renkleri dağıtıyor ve bulanıklaştırıyor. Mümkün mertebe cam koruyucu gerekli bana kalırsa.

Genelde TFT panellerde oluyor bu durum, güncel cihazlarda olmaması gerekli en azından IPS ve OLED için. Oluyorsa ekran koruyucusundandır. Kalın plastik koruyucular renkleri dağıtıyor ve bulanıklaştırıyor. Mümkün mertebe cam koruyucu gerekli bana kalırsa.
Benim dilimden anlayan... ^_^
Hem ekran hem de ekran koruyucusundan demek. "Cam" denilen koruyucu taktırıyoruz yine böyle oluyor işte. Çok teşekkürler. Aydınlandım sonunda. Kaç yıldır merak ederdim.

"Cam" denilen koruyucu taktırıyoruz yine böyle oluyor işte.
Hmm, cam koruyucuda da oluyorsa cihazdan olabilir. İlginç, belki de koruyucu cam olmasına rağmen kalınlığından ötürü saptırıyordur renkleri. Donanımsal sorun ama, orası kesin.

Hmm, cam koruyucuda da oluyorsa cihazdan olabilir. İlginç, belki de koruyucu cam olmasına rağmen kalınlığından ötürü saptırıyordur renkleri. Donanımsal sorun ama, orası kesin.
Donanımsal değil de, mesela terleyince telefonla konuştuktan sonra iPhone'da da olduğunu görüyorum. Silince geçiyor. Android telefonlarda hiç geçmiyor. Kaç kere telefonları alıp silmişimdir. :(

Donanımsal değil de, mesela terleyince telefonla konuştuktan sonra iPhone'da da olduğunu görüyorum. Silince geçiyor. Android telefonlarda hiç geçmiyor. Kaç kere telefonları alıp silmişimdir. :(
Hah, tamamdır. Muhtemelen bahsettiğiniz durum iPhone cihazlardaki Oleophobic Coating'den kaynaklı. Yani ekranda Oleophobic kaplama var. Yağ, ter, sıvı teması, kir, toz gibi ekran üstüne yapışan ve görüntüyü bozan dış etmenlerin kolay temizlenmesini sağlıyor. Parafin ile kaplanmış bir ayakkabının yüzeyi gibi düşünün, su damlalar halinde akıp gidiyor kaplama sayesinde. Oleophobic kaplama da yağ-kir itici olarak yüzeyde uygulanıyor ve görüntü keskinliği - renk keskinliği sağlıyor. Sorun muhtemelen bundan kaynaklı.

Hangi cihazı kullanıyordunuz Android olarak? Redmi ve Xiaomi modellerinde sıklıkla var sanırım bu durum, kaplama kullansa bile Apple kadar iyi bir yüzey koruması sağlamıyor.

Hah, tamamdır. Muhtemelen bahsettiğiniz durum iPhone cihazlardaki Oleophobic Coating'den kaynaklı. Yani ekranda Oleophobic kaplama var. Yağ, ter, sıvı teması, kir, toz gibi ekran üstüne yapışan ve görüntüyü bozan dış etmenlerin kolay temizlenmesini sağlıyor. Parafin ile kaplanmış bir ayakkabının yüzeyi gibi düşünün, su damlalar halinde akıp gidiyor kaplama sayesinde. Oleophobic kaplama da yağ-kir itici olarak yüzeyde uygulanıyor ve görüntü keskinliği - renk keskinliği sağlıyor. Sorun muhtemelen bundan kaynaklı.

Hangi cihazı kullanıyordunuz Android olarak? Redmi ve Xiaomi modellerinde sıklıkla var sanırım bu durum, kaplama kullansa bile Apple kadar iyi bir yüzey koruması sağlamıyor.
Samsung Note serilerinde de A51-52 serisinde de gördüm. Daha çok telefonda görmüşümdür de unuttum tabii. Xiaomi gibi diğer Android telefonlara pek dikkat etmedim. Zaten bizzat Android telefon kullandığım olmadı, tablet olarak Android kullandım onlarda da bariz görünüyor bu durum. iPhone'da da ekran korumalı ya da korumasız fark etmeden dediğiniz gibi "Oleophobic Coating" kaplamadan dolayı bunu görmüyorumdur. Ancak ekranı ya da korumayı çizince bu durum görünür oluyor.

Sırf bu yüzden bile Android'den kaçınılır bence. Çok gözüme batıyor. Böyle olunca telefon ya da tablet ekranına bakmak yoruyor. Şu kaplama olayını iyice araştırmak istedim. Mutlaka bakacağım. Engin bilgilerinizi sundunuz. Etkilendim. :D

Ancak ekranı ya da korumayı çizince bu durum görünür oluyor.
Evet, kaplama çiziliyor ve kalkıyor. Bu da tüm yağ kir hepsinin dolmasına sebep oluyor.
Sırf bu yüzden bile Android'den kaçınılır bence. Çok gözüme batıyor. Böyle olunca telefon ya da tablet ekranına bakmak yoruyor.
Pixel 6 Pro'da karşılaşmadım bu kadar fazla. Yani üreticiye göre değişiyor aslında. Samsung serilerinde de görüntü net ve keskin fakat iPhone ekranları kadar değil elbette. Ama dediğim gibi Pixel cihazlarda sanırım bir tık daha dikkat ediliyor.

Temizlik kitleri var, gözlük camı temizlik sıvısına benzer uygun bir sıvıyla geliyorlar, mikrofiber bezine bir kere sıkıp nemlendirip ekranı parlatabiliyorsunuz ama her dakika da bununla uğraşılmıyor. Sonradan yapılan kaplamaların da dayanıklılığı meçhul.
Şu kaplama olayını iyice araştırmak istedim. Mutlaka bakacağım. Engin bilgilerinizi sundunuz. Etkilendim. :D
Kaplama olayını tamamen unutmuştum örneğiniz hatırlattı, teşekkür ederim yararı dokunduysa ne mutlu bana. ^^

Yeni konular

Geri
Yukarı