Android telefonu Google'sızlaştırmak

Ne gibi riskleri var? Hiç yapmadım daha önce, pek bilgim yok.
1) Bu işleri bilmiyorsun, telefonu brick edebilirsin root'lu ROM falan flashlarken.
2) ROOT sonrası sorun yaşayabilirsin, sistemde uygulamalar çökebilir.
3) Çoğu banka uygulaması root'lu Android telefonlarda çalışmamakta güvenlik sebepleriyle.
4) Zararlılara daha kolay maruz bıraktırırsın.

Liste uzar gider. Bence güllük gülistanlık yeni telefonuna yapma bunu. ROOT atarsan garantin gidiyor zaten, bilgine.

ROOT ile garanti bozulur.
Root ile garantinin bozulması marka ve cihaza göre değişir. Samsung'da bozuluyor. Ama hatırladığım kadarıyla root atılsa dahi garantiye herhangi bir zarar vermeyen markalar da vardı.

Cihazın için hazırlanmış bir makale var. Bu servisleri ADB aracılığıyla kaldırmayı deneyebilirsin;

ROOT işi şimdilik çok mantıklı gelmedi söylediklerinize göre. İlerleyen zamanlarda maddi durumum düzelir de telefonu riske atabileceğim zaman gelirse yaparım onu.

Peki ROOT olmadan neler yapabilirim. En azından Kişiler, Telefon ve Mesajlar uygulamasını değiştireyim şimdilik. Onlara alternatif var mı kullandığınız ya da bildiğiniz?

Yeni telefonda bu tür işlere girmeyin bence telefon eski olsa kurcalayın derdim ama gerek yok yani. Kullanmıyorsaniz da dursun Google servisleri zararı olmaz bence.

Hocam merhaba Galaxy J5 kullanıyorum. Lineage OS 16.1 kullanıyorum ve Google servislerinden çok çektim. Bir kere karar vererek google servislerini kurmadım. En başta herşey iyi hoştu hatta Huawei'nin HMS servislerini felanda kurdum ama bana bir uygulama lazım olduğunda Googlr bağlı olması sebebiyle ya hata verdi tamamen açmadı ya da hatalarla kullanmak zorunda kaldım. Ayrıca Rehberim VS. senkronize olmadığı içinde ayrı bir zorluk çektim.

Sonucunda ise sadece Gapps'den pico paketini kurarak mobil hayatıma devam ediyorum. Androidde Google olmadan neredeyse olmuyor. Whatsapp, Signal, Instagram gibi temel uygulamalar iyi calisiyor ama bahsettiğim gibi Google ile bağlantısı varsa uygulama sorun yaratıyor.

Tavsiyem Custom Rom yanına Gapps Pico kurun. Sadece G. Play olur Google uygulaması dahi olmaz, yükleseniz bile istediğiniz zaman silersiniz.

Hocam merhaba Galaxy J5 kullanıyorum. Lineage OS 16.1 kullanıyorum ve Google servislerinden çok çektim. Bir kere karar vererek google servislerini kurmadım. En başta herşey iyi hoştu hatta Huawei'nin HMS servislerini felanda kurdum ama bana bir uygulama lazım olduğunda Googlr bağlı olması sebebiyle ya hata verdi tamamen açmadı ya da hatalarla kullanmak zorunda kaldım. Ayrıca Rehberim VS. senkronize olmadığı içinde ayrı bir zorluk çektim.

Sonucunda ise sadece Gapps'den pico paketini kurarak mobil hayatıma devam ediyorum. Androidde Google olmadan neredeyse olmuyor. Whatsapp, Signal, Instagram gibi temel uygulamalar iyi calisiyor ama bahsettiğim gibi Google ile bağlantısı varsa uygulama sorun yaratıyor.

Tavsiyem Custom Rom yanına Gapps Pico kurun. Sadece G. Play olur Google uygulaması dahi olmaz, yükleseniz bile istediğiniz zaman silersiniz.
Sadece Play Store olması benim için yeterli. Tam olarak istediğim şey aslında. Ama bu iş için ROOT yapmamız gerekiyor mu? Yabancıyım biraz bu alana.

Geri
Yukarı