Android TV, webOS ve Tizen nedir?

Odamda TizenOS (Samsung AU8000) ve salonda Android TV (Philips The One) var ve şunu anladım ki Android TV'lerden cidden anlamda uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Telefonlardaki gibi bu TV'lerde 2-3 sene sonra gözle görülür bir şekilde kasma yapıyor ancak Tizen'de böyle bir durum olmadı. Samsung ve LG cidden hakkını veriyor.

Aşırı niyetlendimde bakalım. 43F900 de 60 ise güzel olacak.

Odamda tizenos (Samsung AU8000) ve salonda Android TV (Philips the One) var ve şunu anladım ki Android TV'lerden cidden anlamda uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Telefonlardaki gibi bu TV'lerde 2-3 sene sonra gözle görülür bir şekilde kasma yapıyor ancak Tizen'de böyle bir durum olmadı. Samsung ve LG cidden hakkını veriyor.

Şu anda elimizde Onvo OV65F900 var ve kasma mevcut yavaş boot ediliyor sadece ve bende de Mi Stick var şu anda 1 yıl oldu ve onda yavaş yavaş kasma var bunu hissedebiliyorum geçişler sırasında fakat yukarıda bir arkadaşımızada yazdım Android RAM odaklı işletim sistemi ve andriod TV'lerde ARM Cortex A53 işlemcisi var ve bu çok yavaş fakat NVIDIA'nın üretttiği Android box şu anda en iyi en performanslı TV box benim Android'i tercih etmemdeki sebep uygulama kapsamı fazla ve bir uygulama çıkınca hemen markete uygulama lisansı alınıp erken erişim sağlanıyor fakat webOS ve tizen için durumlar böyle değil.

Odamda TizenOS (Samsung AU8000) ve salonda Android TV (Philips The One) var ve şunu anladım ki Android TV'lerden cidden anlamda uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Telefonlardaki gibi bu TV'lerde 2-3 sene sonra gözle görülür bir şekilde kasma yapıyor ancak Tizen'de böyle bir durum olmadı. Samsung ve LG cidden hakkını veriyor.

Hocam bende almayı düşünüyorum aynısından 65AU7000 modeli, tavsiye eder misiniz? Herhangi bir sorun yaşadınız mı? Kanal geçiş hızı nasıl ve YouTube'da 4K 60FPS HDR videolarda kasma oluyor mu hiç?

Hocam bende almayı düşünüyorum aynısından 65AU7000 modeli, tavsiye eder misiniz? Herhangi bir sorun yaşadınız mı? Kanal geçiş hızı nasıl ve YouTube'da 4K 60FPS HDR videolarda kasma oluyor mu hiç?
Açıkçası AU8000 ila AU7000 modellerinde az çok sistem farkı olsa da AU8000 modelinde ince panel kullanılmış. Herhangi bir platormda 4K HDR videolarını cidden akıcı bir şekilde izlettiriyor ve TizenOS kullanılmasına rağmen gözle görülür performans farkı var. IPS/VA paneli kullanılmasına rağmen renkler çok canlı ve kendi Samsung paneli kullanıyor ki kalite farkını ortaya koyuyor. Şu ana kadar bir sorun veya en ufak kasma yaşamadım.
Ancak Kablo TV'yi maalesef ki salondaki Philips One TV'de kullandığım için kanal geçişlerinde yorum yapamacağım ama zamanında araştırırken hatırladığım kadarıyla kanal geçişlerin hızı 2 saniye civarında sürüyor ki bu gayet de normal.

Önemli Ekleme: 65" alacaksanız mutlaka ama mutlaka yetkili servis ile televizyonuzu altınız çizerek yazıyorum testten geçirin. Ölü piksel veya ghosting sorunu yaşamazsınız ancak ışık sızması/süzmesi veya bulutlanma konusunda mutlaka tedbirli olun. Yetkili servislere söylerek ısrarla bu konuda testini yapsın. Her ne kadar IPS ila VA panellerinde nadiren ışık sızması olsa da 50" ve üzeri televizyonlarda ışık sızması konusunda titiz olmak gerek.

Android'i tercih etmemdeki sebep uygulama kapsamı fazla ve bir uygulama çıkınca hemen markete uygulama lisansı alınıp erken erişim sağlanıyor fakat webOS ve tizen için durumlar böyle değil.
Bu konuda katılıyorum, evet Samsung ve LG marketlerinde Android kadar geniş kütüphaneye sahip değil ancak ben pek gereksiz görüyorum. Televizyonlarda olması gereken uygulamalar; Netflix, Prime Video, Youtube ve Spotify. Nadirense Disney+, BluTV, Twitch vs. Bunlar zaten haliyle tüm OS'larda mevcut.

Son düzenleme:
Konu biraz eski ama bende böyle düşünerek Android TV almadım hem de düşük bütçe de olduğunu düşündüğümde kesinlikle kasma yapar dedim. Telefonlar bile Android kullanırken 5 6 yıldan sonra işlemcilerini güçlü seçmeme rağmen yavaşlıyor TV'lerde çok korktum bu yüzden gidip Philips smart TV aldım ama Tizen veya diğer işletim sistemleri gibi özgürlük sunan bir işletim sistemine sahip olmayacağı belliydi. Evin odası küçük olduğundan 32 ekran istedik, ona göre bir ürün sipariş ettim seçme hakkı benimdi tabii. İki gün içinde kargomuz geldi. TV çok şıktı ince ve kibar zaten 2023 model. Smart TV olduğundan neyi akıllıymış diye gezdim, bizde de TV kültürü pek yoktur yani hangi isterse akılsız TV olsun yine iyi gelecek eski TV tüplüydü. Bende açtım merakla gezerken herhangi bir mağaza yoktu yani uygulama yükleyemiyorsunuz onu öğrendim ya da var ben görmedim ama bence yok, güncelleme geliyor onu fark ettim cihaza, olması gerekende bu zaten 2023 model diyoruz. İçinde baya uygulama var resmen kaybolursunuz ama en gereklisi Netflix, YouTube ve PrimeVideo üçlüsü kuşkusuz. Disney+ da aradım şahsen çünkü TV hayatına son verdiler ama yok. YouTube vs. çok iyi çalışıyor fakat kumanda ile yazı yazmak işkence olduğundan saldım. Kısıtlı bir işletim sistemi olduğundan 2 çekirdekli işlemciye rağmen baya hızlıydı. Sesi güzel geliyordu. Sonradan fark ettim web tarayıcı varmış ve bu web tarayıcıdan uygulamalar kadar akıcı olmasa da Disney'e girip bir şeyler izlenebiliyormuş sanırım. Görüntü kalitesi HD ready'di ona rağmen 1080p desteği vardı o yüzden pek iç açıcı değil ancak yeterliydi. Boyutunun küçük olmasını istiyorduk öyle de oldu, çerçevelerinin inceliği saolsun kendisi pekte küçük hissettirmiyor. Sonra da TV'de bluetooth desteği de olmayınca telefondan falan kontrol etmek hayaldir diye düşündüm ama playstore'de bulunan uzaktan kumanda uygulamalarını denedim o uygulamalar sayesinde telefonun klavyesi ile yazı yazabildiğimi göründe çok sevinmiştim. Sonra da TLC'nin 1K daha pahalı olan full hd smart TV'sini görünce 43 ekran biraz üzüldüm ama yeterliydi. Küçük ekran alalım derken zarara girecektik ama internetten almak uyguna geldi. Kanal geçişleri de ne hızlı, ne yavaş, ortalama.

TV'nin panelini bulamadım, yeni bir panel çünkü. Bir alt serisini buldum panelook ile MVA olduğunu gördüm. %97 sRGB %70 NTSC diyordu ama TV'nin aynısını bulamadım sadece alt paneli bu.

@ÖmerKu
Saphi OS almışsınız sanırsam. App Gallery var onlarda uygulama marketi olarak. Şunu unutmamak lazım: iOS cihazlarda a serisi işlemciler veya m serisi işlemciler nasıl kendi işletim sistemleri ile uyumlu çalışıyorsa her cihazında kendi işletim sistemi kendi ürettiği işlemci ile daha performanslı çalışır.
Mesela Samsung'un One UI androidinin dimensity veya Exynos ile performanslı çalışması veya Google pixelde tensor olması gibi. Örnek verecek olursak Apple macOS işletim sisteminde Intel işlemci ile yakalayamadığı performansı m serisi işlemciler ile yakaladı ve artık m işlemciler ile devam etme kararı aldı mesela.

@ÖmerKu
Saphi OS almışsınız sanırsam. App Gallery var onlarda uygulama marketi olarak. Şunu unutmamak lazım: iOS cihazlarda a serisi işlemciler veya m serisi işlemciler nasıl kendi işletim sistemleri ile uyumlu çalışıyorsa her cihazında kendi işletim sistemi kendi ürettiği işlemci ile daha performanslı çalışır.
Mesela Samsung'un One UI androidinin dimensity veya Exynos ile performanslı çalışması veya Google pixelde tensor olması gibi. Örnek verecek olursak Apple macOS işletim sisteminde Intel işlemci ile yakalayamadığı performansı m serisi işlemciler ile yakaladı ve artık m işlemciler ile devam etme kararı aldı mesela.
Evet Saphi OS'muş yazmadığı için anlayamadım. Kumandası zaten Philips'in yeni amblight ile gelen TV'leri ile aynı sanırım. O yönden hoş. Yalnız AppGallery olmasa da olurmuş o kadar kısıtlı ki anlamamışım gezerken. Bence appgallery yazısını kaldırdılar zaten. Direkt uygulamalar kısmından görüyorum.

Güncelleme ile sanırım beinconnect falan getirmişler normalde oda yokmuş ekşiye göre çünkü bizde vardı. Denilene göre application kurma tabanlı değil web tabanlıymış zaten sistem. Mi box vs. gibi şeyler varken zaten çokta zayıf ama işimiz uygulamalarla olmadığından yeterli geliyor. Çok istersem mistick alınır ama gerek yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı