Android vs iOS

Hocam onun çözümü de basit. 3utools adında bir uygulama var. ITunes'dan çok daha iyi. İndiriyorsun bilgisayardan müziğini. 3utools ile uğraşmadan atıyorsun telefona. iTunes ile o konularda bin takla atıyordum.

Bende bilgisayar var, ama mesela olmayanlar ne yapacak şimdi? iPhone yok bu arada bende hala iOS kullanmadım.

Dediğin yanlış yalnız. Asıl IPhone'da birkaç sürüm geride kalınca uygulama destekleri kökten gidiyor. Hâlâ Android 4.4'e destek veren çok fazla uygulama var.
Var ama Android 4.4 güvenli mi? Hayır tabii ki. Uygulama desteği aslında kesilmiyor. Sadece yeni sürüm gelmiyor. Eski sürümlerini kullanmaya devam edebiliyorsun. Ama zaten kimse eski bir cihaz kullanmaz. Android 4.4 kullanan kalmamıştır herhalde. Benim eleştirdiğim kısım adamlar güvenlik güncellemesi gibi basit bir şeyden bile mahrum bırakıyorlar bir süre sonra. Daha geçen 7 yaşında ki İPhone 5S'e güvenlik güncellemesi gönderdi Apple. Neden Android üreticileri de bunu yapmıyor?

Var ama Android 4.4 güvenli mi? Hayır tabii ki. Uygulama desteği aslında kesilmiyor. Sadece yeni sürüm gelmiyor. Eski sürümlerini kullanmaya devam edebiliyorsun. Ama zaten kimse eski bir cihaz kullanmaz. Android 4.4 kullanan kalmamıştır herhalde. Benim eleştirdiğim kısım adamlar güvenlik güncellemesi gibi basit bir şeyden bile mahrum bırakıyorlar bir süre sonra. Daha geçen 7 yaşında ki iPhone 5S'e güvenlik güncellemesi gönderdi Apple. Neden Android üreticileri de bunu yapmıyor?

Zibilyon tane telefon modeli olup üstüne firmaların üşengeçliği yüzünden olmasın o.

Bir Samsun Galaxy Note 10 Lite kullanıcısı olarak kesinlikle iOS. Çok daha stabil bence. Ancak F/P gibi bir olayı kalmadı maalesef. 1000 dolarlık cihazlar bizim ülkemizde altından değerli. 700 dolarlık telefon, 900 dolarlık laptop kullanıyorum. Keseniz iOS modellere yeterli değilse ya da telefona çok para veren birisi değilseniz, Android' de fena değil.

Zibilyon tane telefon modeli olup üstüne firmaların üşengeçliği yüzünden olmasın o.
İşte bu konuda en üşengeç firma Samsung. Samsung'un panellerini, SSD'lerini severim. Hatta Laptop ürettiği zamanlar Laptop bile aldım hala da kullanıyorum. Ama telefon işinde rezaletler. Android alınacaksa Oneplus falan almak en iyisi. Oneplus diğer firmalara göre daha başarılı bu güncelleme işinde.

İşte bu konuda en üşengeç firma Samsung. Samsung'un panellerini, SSD'lerini severim. Hatta laptop ürettiği zamanlar laptop bile aldım hala da kullanıyorum. Ama telefon işinde rezaletler. Android alınacaksa OnePlus falan almak en iyisi. OnePlus diğer firmalara göre daha başarılı bu güncelleme işinde.

Kardeşimin Samsung Galaxy A10 telefonuna bir güncelleme geldi, kurduktan sonra kendini kapatıp açmaya başladı, şu an diger güncellemeyi bekliyoruz, rezalet ya, bir de ne zaman gelecek bu güncelleme.

Yalnız, Jailbreak bir açık haberin olsun.
Ona bakılırsa root erişimini açmakta bir açık.

Her iki işletim sisteminide deneyimledim. Android'in saf hali gayet stabil ama tasarım olarak kötü bana kalırsa. Üreticilerin üstüne koydukları arayüzler sayesinde güzelleşiyor. Ayrıca böyle arayüzler kullanışlılığı daha çok arttırıyor. Son zamanlarda iOS ile pek farkları kalmadı. Bu durumdan memnun değilim açıkçası. Ancak Android'in büyük bir eksisi var. Bir çok üretici kullandığı için adaptasyon ve optimizasyon konusunda çok büyük sıkıntılar çıkabiliyor.

Gelelim iOS'a, iOS 2013'den beri sürekli üstüne biraz daha koyulan bir arayüz tasarımına sahip. Sade oluşundan dolayı daha çok severim. Stabilite konusuna gelince son dönemde düşüş var. Kendi ekosistemini zorunlu kılışından dolayı çoğu kişi tercih etmiyor. Ama kullandıktan sonra bir çok nimetinin olduğunu fark ediyorsunuz. Kapalı bir işletim sistemi olması nedeniyle özgürlük kısıtlanıyormuş gibisinden bir durum yok, Android'de ne yapıyorsanız iOS'de de aynısını yapabilirsiniz.

Android tarafında One UI favorimdir. Ama hangisi diye soracak olursan alışkanlığım sebebiyle iOS derim.

Son düzenleme:
Kardeşimin Samsung Galaxy A10 telefonuna bir güncelleme geldi, kurduktan sonra kendini kapatıp açmaya başladı. Şu an diğer güncellemeyi bekliyoruz. Rezalet ya. Bir de ne zaman gelecek bu güncelleme.
İşte hocam beceremiyor bu işi Samsung. Düzgün yazılım yapamıyorlar. O yüzden en iyisi Oneplus almak ama işte Oneplus hem pahalı hem de ülkemizde doğru düzgün bir satışı yok. Olsa kesinlikle alırım. Samsung, Xiaomi gibi firmalardam telefon falan almam ben. Huawei zaten kısıtlamalardan ötürü almam. Tek seçenek kalıyor bana. O da İPhone. XS ile mutluyum şu an. 5S'den geçince çağ atlamış gibi oldum.

iOS derim iOS 5 yıl kafadan güncellemesi 5 yıl bittikten sonra geriye kalan 3-4 yılda destekler kesilmeye başlar zaten telefon 8-9 yıllık oluyor ayrıca her uygulama kesmiyor uzun süre giden uygulamalarda var Google uygulamalarına ihtiyaç duymazlar çünkü kendiliğinden bu işlere uygun uygulamaları vardır. iOS cihaz daha uzun ömürülü ve malzeme kalitesi sağlamlık bana göre daha iyi.”Fepe” denilen halk uydurmasyonunada katılmıyorum her firma cihazını ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı ile üretir bir cihaz o fiyatı almasında belirli bir sebebi vardır. Uzun süre Android işletim sistemli telefonda kullandım ama hiç memnun kalmadım beni çok sinir ettiği olmuştur.
Fiyat olarak ileride satmak istesem daha az zarar ile satacağım. Kamerasının iyi oluşu ve işlemci gücü ile uygulamaları oyunları tam verimli kullanabilmek. Açıkçası Android'e bir daha dönemeyi kesinlikle düşünmüyorum artık yoluma iOS ile devam edeceğim bu yüzden tercihim iOS.

Geri
Yukarı