Android'de neden sürücü kurulmuyor?

SUBMITTER

Hectopat
Daha fazla  
Bugüne kadar hangi sistem gördüysem hep onla ilgili sürücü hatası ile ilgili konular gördüm ve NVIDIA ile Linux'un düşmanlığına şahit oldum :D ama nedense Android ve iOS gibi sistemlerde neden bu dert yok? Onları özel kılan ne?
Hep merak etmişimdir ve ha bugün ha yarın bunla ilgili konu açayım diye diye bugüne nasip oldu :)
cevaplarınızı bekliyorum.

Bugüne kadar hangi sistem gördüysem hep onla ilgili sürücü hatası ile ilgili konular gördüm ve NVIDIA ile Linux'un düşmanlığına şahit oldum :D ama nedense Android ve iOS gibi sistemlerde neden bu dert yok? Onları özel kılan ne?
Hep merak etmişimdir ve ha bugün ha yarın bunla ilgili konu açayım diye diye bugüne nasip oldu :)
Üreticiler ROM üretiyor sanırım, ROM'a kendi driverlarını ekliyorlar.

Içerisinde yüklü olarak geliyor. Ek olarak her cihaz yazılımı özel olarak o modele göre hazırlanıyor. Ancak bilgisayar (Windows) işletim sistemleri temel sürücüler barındırır. Çünkü donanım çeşitliliği çok fazla. Yani Android ve iOS işletim sistemi içinde o modelin sürücüleri gömülü olarak geliyor.

Her telefona farklı ROM veriyorlar ve başka ROM yükleyince garantiden çıkıyor (gennellikle).

"Pek anlatamadım ama anlayan anladı :)"[/ISPOILER]

Zaten uygulamalar uyumlu olarak geliyor. Android için CPU, GPU veya farklı kart takmak gibi bir şey yok. Mecburen arızalı bile olsa aynısını takmak gerekir. Sistem güncellemisi alır. Çalışmayan bazı uygulamalar çalışabilir.

Donanımlar ile ilgili gerekenler öncelikle kernel üzerinden, daha sonra işletim sisteminin içindeki dosyalardan sağlanır. Android/iOS sistemlerinin ikisi de telefona özel olarak çalışıyor.
AOSP üzerinden ROM sağlayan kişiler ise orijinal işletim sisteminin içindeki kernel modlarını ve aygıt sürücülerini doğru şekilde geçirmeleri gerekiyor.
Her model telefona özel yapılıyorlar kısaca.

Hepinize teşekkürler. :)
anladığım şu: Telefonlara özel parça üretiliyor ve PC gibi istediğini değiştiremiyorsun ve driverler yüklü olarak geldiğinden ve donanım değişmediğinden driver problemi olmuyor.
Umarım doğru anlamışımdır :).

Yeni konular

Geri
Yukarı